Anarchosindikalizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Anarchosindikalistų vėliava

Anarchosindikalizmas – viena iš anarchizmo ir komunizmo krypčių, kuri pabrėžia klasių kovos problemas siekiant socialinių pokyčių.

Anarchosindikalistai iškelia profesinių sąjungų vaidmenį, matydami jas kaip natūralias darbininkų klasės organizacijas ir atmesdami partijų, sąjungų ar korporatyvizmo principus. Ji žiūri į profsąjungas kaip į potencialią jėgą, galinčią pakeisti kapitalistinės valstybės instituciją.

Pagrindiniai principai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Darbininkų solidarumas (darbininkai turi sutarti, ko nori ir už savo teises kovoti vieningai)
  • Tiesioginiai veiklos metodai (streikai, boikotai ir pan.), siekiant konkrečių partijos nuostatas atitinkančių tikslų, o ne tiesiog daugumos parlamente.
  • Darbininkų savivalda (su darbu susijusius klausimus darbininkai priima patys tarpusavio susitarimu)

Anarchosindikalistai siekia panaikinti daugumą privatinės nuosavybės formų, jų nuomone sudarančių klasinės visuomenės pagrindą.

Pavyzdys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Anarchosindikalistas Rudolf Rocker apie politines teises:

Politinės teisės nesukuriamos parlamentuose – jie priverčiami šias teises patvirtinti. Ir net jau ilgą laiką galiodamos, jos anaiptol neužtikrina saugumo savaime. Teisės pradeda egzistuoti ne legaliai jas patvirtinus popieriaus lape, o tik tapusios įsisamonintu žmonių gyvenimo būdu, ir bet koks bandymas jų nepaisyti sukelia aršų visos visuomenės pasipriešinimą.