Amundseno-Skoto pietų ašigalio stotis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Koordinatės: 90°00′ p. pl. 139°16′ v. ilg. / 90.000°š. pl. 139.267°r. ilg. / 90.000; 139.267

Amundseno-Skoto stotis 2007 m.
Poliarinė pašvaistė virš stoties žiemą

Amundseno-Skoto pietų ašigalio stotis (angl. Amundsen–Scott South Pole Station) – JAV mokslinių tyrimų stotis Antarktidoje, šalia Pietų ašigalio, poliarinėje plynaukštėje, 2835 m aukštyje virš jūros lygio.

Amundseno-Skoto pietų ašigalio stotis yra vienintelė gyvenama Žemės vieta, kur diena ir naktis trunka po 6 mėnesius. Poliarinės nakties metu vykdomi astronominiai stebėjimai (yra Pietų ašigalio teleskopas), kadangi giedras oras ir nepertraukiamai tamsus dangus leidžia gerai stebėti dangaus kūnus. Žiemą čia temperatūra nukrenta iki -50-60 °C (rekordinė – -82,8 °C), vasarą pakylą iki -25-30 °C (rekordinė – -13 °C). Taip pat būdingas mažas oro drėgnumas, išretintas deguonis, praktiškai nėra kritulių. Be astronominių tyrimų čia dar atliekami glaciologijos, geofizikos, meteorologijos, astrofizikos, biomedicinos tyrimai.

Stotis atidaryta 1957 m. kaip bazė vidiniams maršrutams Antarktidoje. Pavadinta Pietų ašigalio atradėjų Roaldo Amundseno ir Roberto Skoto garbei. Vėliau stotis ne kartą perstatyta. Pirmoji bazė pastatyta iš dalies po žeme, bet dėl klimatinių sąlygų ir sniego slėgio greitai tapo netinkama naudojimui ir 1975 m. buvo apleista, o 2010 m. sugriauta. 1975 m. pastatytas naujas, kupolo formos statinys, o darbuotojai apgyvendinti specialiose trobelėse. 1999 m. pradėta naujos stoties statyba. Ji oficialiai atidaryta 2008 m.

Poliarinę vasarą Amundseno-Skoto stotyje dirba virš 200 žmonių. Vasario viduryje dauguma žmonių stotį palieka, pasilieka tik ~50 žmonių (daugiausia prižiūrintis personalas ir keli mokslininkai). Žiemos mėnesiais stotis būna visiškai izoliuota nuo pasaulio. Tuo metu stotį apšildo 3 raketiniu kuru varomi generatoriai. Greta stoties yra vasarą veikiantis Jack F. Paulus lėktuvų pakilimo/tūpimo takas, taip pat sausuma galima pasiekti už 1450 km esančią Makmerdo stotį. Stotis aprūpinta palydoviniu ryšiu.

Pietų poliuje faktiškai Saulės laikas neegzistuoja, bet techniniais sumetimais naudojamas Naujosios Zelandijos laikas (UTC+12/UTC+13).


Commons-logo.svg

Vikiteka