Amerikinis lamantinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Trichechus manatus

Amerikinis lamantinas (Trichechus manatus)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Potipis: Stuburiniai
( Vertebrata)
Antklasis: Amniotai
( Amniota)
Klasė: Žinduoliai
( Mammalia)
Būrys: Sirenos
( Sirenia)
Šeima: Lamantininiai
( Trichechidae)
Gentis: Lamantinai
( Trichechus)
Rūšis: Amerikinis lamantinas
( Trichechus manatus)
Binomas
Trichechus manatus
Karlas Linėjus, 1758
Paplitimas
Paplitimas

Amerikinis lamantinas (Trichechus manatus) – sirenų būrio, lamantininių šeimos stambus vandens žinduolis, gyvenantis Šiaurės, Centrinės ir Pietų Amerikos žemynų Atlanto vandenyno pakrantėje. Suaugęs amerikinis lamantinas yra apie 3 m ilgio, kai kurie iš jų gali išaugti iki 4,5 m (su uodega). Šių gyvūnų svoris yra apie 200–600 kg, patys stambiausi gali siekti iki 1,5 t svorio. Patelės paprastai didesnės už patinus. Gimęs jauniklis sveria apie 30 kg, būna apie 1,2–1,4 m ilgio.

Gyvenimo būdas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Amerikinis lamantinas lengvai prisitaiko gyventi ir sūriuose, ir gėluose vandenyse, todėl jam įprasta iš jūrų įlankų perplaukti į upes, kanalus ir atgal. Lamantinai paprastai nepanyra į didesnį nei 6 m gylį. Pastebėta, kad esant pakankamam gyliui ir nestipriai iki 5 m/sek. tėkmei jie sugeba nukeliauti iki 200 km upėmis aukštyn nuo žiočių. Dėl nedidelio riebalų sluoksnio bei lėtos medžiagų apykaitos jiems įprasta gyventi atogrąžų ir subtropikų platumų vandenyse. Aktyvūs tiek dieną, tiek naktį. Turi gerą klausą ir regėjimą.

Šie gyvūnai pagal gyvenimo būdą yra vienišiai, bet poravimosi laikotarpiu buriasi į grupę, kurią sudaro viena patelė ir iki 20 ją persekiojančių patinų. Lytinę brandą patinai pasiekia būdami 9–10 metų amžiaus, patelės – po 4–5 metų, jų nėštumas trunka 12–14 mėn. Gimsta dažniausiai 1 jauniklis.

Mityba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apie 18 mėn. nuo gimimo amerikinio lamantino jauniklis gauna motinos pieno, nors jau nuo pat gimimo turi dantis ir po 3 sav. gali pradėti maitintis ir augaliniu maistu. Jis būna priklausomas nuo motinos apie 2 metus. Lamantinai neišrankūs – praktiškai minta bet kuriuo augaliniu maistu, randamu vandens telkinio dugne. Maistui sugriebti naudoja būdingą jiems lanksčią dvigubą viršutinę lūpą. Jos pagalba išsikasa ir augalų šaknis. Palyginti su giminingais lamantinais, šių gyvūnų snukis dar labiau palenktas žemyn. Kai kurių iš jų racione yra ir bestuburių bei žuvies.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]