Amenchotepas III

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Amenchotepo III skulptūra muziejuje Berlyne

Amenchotepas III (Amenhotepas III, m. 1353 m. pr. m. e.) – devintasis aštuonioliktosios Egipto dinastijos faraonas. Valdė nuo 14051367 m. pr. m. e. arba 13911353 m. pr. m. e. pagal kitus autorius. Paveldėjo sostą iš savo tėvo Tutmozio IV. Su pagrindine karaliene Tii susilaukė Amenchotepo IV (Akhenateno).

Amenchotepas III buvo karūnuotas dar vaikas, manoma, kad jam buvo nuo 6 iki 12 metų. Valdymas pasižymėjo taika, suklestėjimu ir meno didingumu. Jo valdymo laikotarpiu Egiptas pasiekė meno ir diplomatijos aukštumas su Asirija, Mitanija, Babilonu ir hetitais.

Pastatė bent du Karnako šventyklos pilonus, kolonadą už naujojo įėjimo ir naują šventyklą skirtą deivei Maat. Kitą Maat šventyklą pastatė Luksore. Vienuoliktais valdymo metais pradėjo milžiniškų rūmų Luksore statyba, dabartiniu metu vaidinamu Malkata vakariniame Nilo krante. Taip pat pastatė laidojimo šventyklą vakariniame Nilo krante, tuo metu buvo didžiausias religinis kompleksas Tėbuose. Tačiau buvo pasirinkta ne itin gera vieta, kadangi dažnai užliejama potvynių metu. Mažiau nei po 200 metų iš komplekso liko tik griuvėsiai. Komplekso nykimą lėmė ir vėlesni faraonai, kurie „vogdavo“ medžiagą savo statybų projektams. Dabartiniu metu yra išlikę tik 18 metrų aukščio akmeniniai Memnono kolosai, kurie stovėjo prie įėjimo į laidojimo šventyklą.

Faraono vardas reiškia „Amonas yra patenkintas“. Jo epitetas Hekavaset reiškia „Tėbų valdytojas“. Graikai Amenchotepą IV vadino Amenofiu.

Palaidotas vakarinėje Karalių slėnių dalyje KV22 kapavietėje.


RamsesIIEgypt.jpg Egipto faraonai
Naujoji karalystė

Aštuonioliktoji dinastija

Amosis-> Amenchotepas I-> Tutmozis I-> Tutmozis II-> Hačepsuta->
Tutmozis III-> Amenchotepas II-> Tutmozis IV-> Amenchotepas III->
Amenchotepas IV-> Smenchkarė-> Tutanchamonas-> Ajas-> Horemhebas


Commons-logo.svg

Vikiteka