Pereiti prie turinio

Aliumininė bronza

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Aliumininė bronza su 20% aliuminio, V=50:1

Aliumininė bronza (angl. aluminium bronze) – bronza, kurioje pagrindinis legiravimo metalas yra aliuminis. Tuo skiriasi nuo paprastos bronzos (legiravimo priedas alavas) ir žalvario (priedas – cinkas).

Skirtingos sudėties (aliuminio dalis kinta nuo 5% iki 11%) aliumininė bronza naudojama pramonėje. Kartais dedami papildomi legiravimo priedai – geležis, nikelis, manganas, silicis.

Žemiau lentelėje pateiktos dažniausių aliumininės bronzos variantų sudėtys (pagal standarta ISO 428). Lentelėje nurodyti masės procentai. Lentelėje neparodytas vario, kuris sudaro likusią dalį, kiekis.

Lydinys Aliuminis Geležis Nikelis Manganas Cinkas Arsenas
CuAl5 4,0–6,5% 0,5% max. 0,8% max. 0,5% max. 0,5% max. 0,4% max.
CuAl8 7,0–9,0% 0,5% max. 0,8% max. 0,5% max. 0,5% max.
CuAl8Fe3 6,5–8,5% 1,5–3,5% 1,0% max. 0,8% max. 0,5% max.
CuAl9Mn2 8,0–10,0% 1,5% max. 0,8% max. 1,5–3,0% 0,5% max.
CuAl10Fe3 8,5–11,0% 2,0–4,0% 1,0% max. 2,0% max. 0,5% max.
CuAl10Fe5Ni5 8,5–11,5% 2,0–6,0% 4,0–6,0% 2,0% max. 0,5% max.

Aliumininės bronzos vertinamos dėl didesnio stiprio ir atsparumo korozijai, lyginant su kitomis bronzomis. Aliumininės bronzos atsparios dulsvėjimui, menkai koroduoja Žemės atmosferoje ir oksiduojasi aukštoje temperatūroje, taip pat menkai reaguoja su sieros junginiais bei degimo išmetamųjų dujų komponentais. Šios bronzos atsparios ir korozijai jūros vandenyje.
Aliumininės bronzos atsparios korozijai, nes į jų sudėtį įeinantis aliuminis reaguoja su oro deguonimi ir paviršiuje sudaro ploną patvarų aliuminio oksido sluoksnį, kuris apsaugo nuo korozijos gilesnius metalo sluoksnius. Pridėjus alavo korozinis atsparumas gali padidėti.[1]

Kita svarbi aliumininių bronzų savybė yra biostatiškumas. Bronzoje esantis varis neleidžia ant lydinio paviršiaus augti tokiems jūriniams organizmams kaip dumbliai, sėslūs vėžiagyviai ir dvigeldžiai moliuskai. Dėl šios priežasties įrengimuose, kuriuos norima apsaugoti nuo apaugimo, dažnai naudoja aliuminines bronzas, o ne nerūdijantyjį plieną ar kitus vario neturinčius lydinius.

Aliumininės bronzos paprastai būna auksinio atspalvio.

Aliumininė bronza suvirinama naudojant MIG virinimo technologiją (naudojami aliumininės bronzos strypeliai ir gryno argono atmosfera).

Aliumininė bronza naudojama srityse, kur svarbus jos korozinis atsparumas, didesnis nei kitų inžinerinių medžiagų:

 • Technikos sritys, kur įranga kontaktuoja su jūros vandeniu,
 • Vandens tiekimas,
 • Naftos ir naftos chemijos pramonė,
 • Antikorozinė apsauga,

Iš aliumininės bronzos gamina:

 • orlaivių įvores ir važiuoklių dalis,
 • variklių dalis (ypač jūrinių laivų),
 • laivų povandeninių dalių tvirtinimo detales,
 • laivų sraigtus.

Kadangi aliumininė bronza yra patrauklios aukso spalvos, ji naudojama papuošalų gamyboje. Iš jos gamina dantų protezų vainikėlius, čia aliumininė bronza yra aukso pakaitalas, nes yra tokios pat spalvos ir chemiškai inertiška.

Aliumininė bronza ir artimi lydiniai naudojami monetų kalyboje. Iš jų kaldinamos tokios monetos, kaip:

 • Australijos Karališkosios kalyklos kaldinamos 1 ir 2 Australijos ir Naujosios Zelandijos dolerių monetos,
 • Kai kurios Meksikos monetos,
 • Kanados Karališkosios kalyklos kaldinamos 2 Kanados dolerių monetos (apyvartoje nuo 1996 m., bimetalinės, išorinis žiedas iš nikeliuoto plieno, o vidinis diskas - iš aliumininės bronzos (92% vario, 6% aliuminio ir 2% nikelio).