Pereiti prie turinio

Aleksandras Machtas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Aleksandras Machtas
Aleksandras Machtas
Gimė 1892 m. spalio 6 d.
Kaunas, Rusijos vėliava Rusijos imp.
Mirė 1973 m. sausio 14 d. (80 metų)
Tel Avivas, Izraelio vėliava Izraelis
Tėvai Lea (1858–1941)
Shraga (1860–1921)
Sutuoktinis (-ė) Ester Ente
Vaikai Isaak
Sara (Lara)
Rivka
Yaakov
Veikla Lietuvos šachmatų čempionas, bankininkas

Aleksandras Ziselis Machtas (angl. Alexander Zisel Macht, Sasha Maht; 1892 m. spalio 6 d. Kaune – 1973 m. sausio 14 d. Tel Avive) – Lietuvos žydų kilmės Lietuvos šachmatininkas ir bankininkas. Daugkartinis tarpukario Lietuvos šachmatų čempionas, vieno įtakingiausių – Centralinio žydų banko Kaune valdytojas, vėliau bankininko karjerą tęsęs Izraelyje.

Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, carinės valdžios nurodymu kartu su kitais žydų pabėgėliais A. Machto šeima išvyko iš Kauno ir atsidūrė rytų Ukrainoje. 1921 m. grįžo į valstybingumą atkūrusią Lietuvą. Studijavo ekonomiką Briuselyje. Baigęs mokslus įsidarbino Centraliniame žydų banke. Gabus kalboms, pradėjęs eiliniu tarnautoju, po dešimtmečio tapo jo valdytoju. A. Machto vaikai mokėsi vietos Švabės hebrajų gimnazijoje.

1936 m. kartu su šeima – žmona Ester Ente ir vaikais emigravo į Palestiną, apsigyveno Tel Avive. Lietuvoje tai buvo sunkiai suprantamas gyvenimo posūkis sėkmingo verslininko karjeroje. Metais anksčiau į jį kreipėsi Palestinos pramonininkų sąjungos vadovas Shenkar su pasiūlymu įsteigti ir vadovauti Tel Avive naujai kuriamam Pramonės bankui. A. Machtui ir visiems jo šeimos nariams buvo sutvarkytos ir išduotos imigracinės vizos – tai nebuvo įprasta Palestinos mandato britų valdžiai. Tel Avive jam teko nuo pradžios greitai išmokti hebrajų kalbą. Daugiau Lietuvoje nuo to laiko nesilankė. Izraelyje buvo vienas iš pirmųjų bankininkų, tapęs Pramonės banko (Montifioree gatvėje) įkūrėju ir valdytoju.

Šachmatininko karjera

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

A. Machtas 7 kartus laimėjo Lietuvos šachmatų čempionatuose: 1923, 1924, 1926, 1927, 1928, 1931 ir 1932 m.

Buvo pirmuoju Lietuvos atstovu, žaidusiu oficialiame šachmatų turnyre su pasaulio čempionu. Buvo ir pirmuoju, atstovavusiu šachmatų olimpiadoje, kur dalyvavo du kartus:

  • 1930 m. žaidė prie pirmos lentos 3-ojoje šachmatų olimpiadoje Hamburge (+4 –9 =4);
  • 1935 m. žaidė prie antros lentos 6-ojoje šachmatų olimpiadoje Varšuvoje (+2 –7 =5).

1931 m. Baltijos šachmatų čempionate Klaipėdoje užėmė 7-tą vietą.

Išvykęs iš Lietuvos, A. Machtas baigė aktyvią šachmatininko karjerą, nors ir dalyvavo parodomuosiuose mačuose, buvo jaunos Izraelio šachmatų federacijos garbės nariu.