Aleksandra Piłsudska

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Edit-delete-not encyclopedic2.svg  Yra kilę abejonių dėl šio straipsnio objekto reikšmingumo ir tinkamumo enciklopedijai.
Galima paieškoti straipsnio objekto aprašymų nepriklausomuose nuo jo patikimuose antriniuose šaltiniuose ir pasiremti jais straipsnyje.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Aleksandra Pilsudska
lenk. Aleksandra Piłsudska
Aleksandra Szczerbińska.jpg
Gimė: 1882 m. gruodžio 12 d.
Suvalkai, Rusijos imperija
Mirė: 1963 m. kovo 31 d. (80 metų)
Londonas, Didžioji Britanija
Tėvas: Piotr Szczerbiński
Motina: Julia Zahorska
Sutuoktinis(-ė): Juzefas Pilsudskis
Vaikai:

Wanda Piłsudska
Jadwiga Piłsudska

Veikla: Antroji Juzefo Pilsudskio žmona
Žymūs apdovanojimai:
Wielka Wstęga Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Niepodległości z Mieczami
Commons-logo.svg Vikiteka: Aleksandra PiłsudskaVikiteka

Aleksandra Ščerbinska-Pilsudska (lenk. Aleksandra Piłsudska; 1882 m. gruodžio 12 d. Suvalkuose, Rusijos imperijoje - 1963 m. kovo 31 d. Londone, Didžiojoje Britanijoje) – antroji Lenkijos diktatoriaus ir Lenkijos maršalo Józef Piłsudski žmona, Lenkijos socialistų partijos ir Lenkų karinės organizacijos narė.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1882 m. gruodžio 12 d. Suvalkuose Piotr Paweł Szczerbiński ir Julia Jadwiga Zahorska šeimoje, buvo septintas vaikas. Jos tėvas buvo miestietis, o mama kilusi iš bajorų, bet gyveno neturtingai. Abu tėvai mirė kai jai buvo 10 metų. Jaunystėje gyveno su močiute Karolina Truskolaska-Zahorska ir teta Wiktoria Maria Zahorska. 1901 m. baigė Suvalkų gimnaziją. 1904 m. įstojo į Lenkijos socialistų partiją. 1906 m. gegužę susipažino su Juzefu Pilsudskiu. 1907 m. buvo suimta dėl anticarinės veiklos, bet vėliau greitai paleista. 1908 m. kartu su Pilsudskiu dalyvavo Bezdonių traukinio apiplėšime.

Pirmojo pasaulinio karo metu dirbo Lenkų karinėje organizacijoje, buvo suimta vokiečių. Paleista grįžo į Varšuvą, kur dirbo tarnautoja. 1918 m. lapkritį Juzefą paleidus iš Magdeburgo kalėjimo jis nebegrįžo gyventi kartu su pirmąja žmona Maria Piłsudska. Aleksandra de facto tapo jo naująja žmona, bet jie vis dar gyveno atskirai. Nuo Pilsudskio pagimdė dvi nesantuokines dukras - 1918 m. Wanda Piłsudska, o 1920 m. Jadwiga Piłsudska.

1921 m. rugpjūčio 17 d. mirus pirmąjai Juzefo žmonai Marijai, po mėnesio 1921 m. spalio 25 d. jie susituokė. Tapusi teisėta Pilsudskio žmona pradėjo aktyviai veikti socialiniame gyvenime. Finansavo ir rūpinosi našlaičiais, darželiais, pradinėmis mokyklomis ir benamiais. Pilsudskio gyvenimo pabaigoje jie kartu beveik nebegyveno, nes jis daug laiko praleisdavo įvairiose savo rezidencijose.

Po vokiečių įsiveržimo į Lenkiją ir TSRS invazijos į Lenkiją 1939 m. rugsėjo pradžioje kartu su dukterimis pabėgo į Vilnių, po to į vis dar nepriklausomą Lietuvą, į Kauną, iš ten į Rygą, iš Rygos į Švediją, o iš Švedijos į Londoną. Mirė 1963 m. kovo 31 d. Londone, palaidota North Sheen kapinėse. 1992 m. spalio 28 d. jos palaikai atgabenti į Lenkiją ir palaidoti Varšuvos Povonzkų kapinėse.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Aleksandra Piłsudska Wspomnienia, Londyn 1985 wyd. Instytut Józefa Piłsudskiego, ISBN 0-948019-01-8, wyd krajowe wyd. LTW Warszawa 2004 ISBN 83-88736-46-9
  • Aleksandra Piłsudska, Pilsudski: a Biography by His Wife, Dodd, Mead and Co., New York, 1941.