Aldona Krikštaponienė-Pajadaitė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Aldona Krikštaponienė-Pajadaitė (1934 m. kovo 8 d. Sidariškių k., Rokiškio r.), pedagogė ir chorvedė.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Augo muzikalioje šeimoje ir iš mažens pamėgo muziką. Baigusi Jūžintų septynmetę mokyklą, 19511955 choro dirigavimo mokėsi Panevėžio muzikos mokykloje (dėst. M. Karka), o 19551960 choro dirigavimo studijas neakivaizdiniu būdu tęsė Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (doc. K. Griauzdės klasė).

Dar besimokydama pradėjo vadovauti Panevėžio 1-osios vidurinės mokyklos vaikų vokaliniam ansambliui. Baigusi mokyklą, 1955 nuvyko į buvusį Dusetų rajoną ir pradėjo dirbti kultūros namų meno vadove. Suorganizavo mišrųjį ir moterų chorus bei vokalinius ansamblius, taip pat mokytojavo K. Būgos vidurinėje mokykloje, vadovavo moksleivių chorams. 19571960 mokytojavo Smalvų (Zarasų r.) pradžios mokykloje, vadovavo vaikų vokaliniam ansambliui ir kaimo kapelai.

1960 buvo pakviesta suorganizuoti Zarasų vaikų muzikos mokyklą ir dvejus metus jai vadovavo. Vadovavo vaikų chorui, dėstė metiniuose chorvedžių kursuose, dvejus metus dirbo su Zarasų rajono mokytojų mišriuoju choru, dainavo mokytojų trio ir Respublikiniame muzikos mokytojų chore. 19621969 Juodupės vidurinės mokyklos muzikos ir dainavimo mokytoja, vaikų ir vyresniųjų klasių moksleivių chorų bei vokalinių ansamblių vadovė, suorganizavo 80 dalyvių berniukų chorą, mokytojų chorą, medžiotojų vokalinį ansamblį ir kaimo kapelą. Važinėjo į Rokiškį ir su K. Mikeliūnu vadovavo miesto mišriajam chorui.

Nuo 1967 pradėjo dirbti ir Rokiškio kultūros mokykloje, kur daug metų vadovavo mokyklos dėstytojų moterų kvartetui ir duetui (pati juose dainavo).

Su šiais ansambliais daug koncertavo, dalyvavo radijo ir televizijos laidose, respublikiniuose „Sidabrinių balsų“ konkursuose pelnė laureatų vardus, padarė įrašų radijui ir plokštelėms, vėliau pradėjo giedoti ir bažnyčiose. Taip pat vadovavo Rokiškio įvairių organizacijų vokaliniams ansambliams, kurie apžiūrose ir konkursuose pelnė pirmųjų ir kitų prizinių vietų. 19741977 Rokiškio vaikų muzikos mokyklos direktorė, jaunių choro vadovė – parengė jį 1975 ir 1977 respublikinėms dainų šventėms. 1975 respublikinei dainų šventei parengė Rokiškio rajono centrinės sūrių gamyklos mišrųjį chorą. Su vaikų vokaliniais ansambliais ir solistais dalyvavo „Dainų dainelės“ konkursuose. 1977 Vaižganto vidurinėje mokykloje suorganizavo berniukų chorą, kuris, papildytas kitų miesto mokyklų dainininkais, išaugo iki 100 dalyvių. Berniukai dalyvavo koncertuose ir giedojo Rokiškio Šv. Mato bažnyčioje. 19771980 chorvedė vadovavo Duokiškio (Rokiškio r.) kultūros namų mišriajam chorui ir vokaliniams ansambliams. 19751987 dirbo su Rokiškio siuvimo fabriko „Lelija" meno mėgėjais. 19871991 vadovavo Rokiškio švietimo darbuotojų moterų chorui, kurį parengė 1990 Lietuvos tautinei dainų šventei Vilniuje. 1997 Lietuvos moksleivių dainų šventei parengė Juodupės vidurinės mokyklos jaunučių chorą.

A. Krikštaponienė 19771997 Rokiškio kultūros mokykloje – kolegijoje dėstė dirigavimą ir parengė 20 jaunųjų chorvedžių. Vėliau kolegijos muzikinio auklėjimo ir praktikos vadovė. Parašė metodinį darbą „Mokyklinės praktikos problemos vidurinėje mokykloje", išleido muzikinių kryžiažodžių knygutę (1997), spaudoje paskelbė straipsnių. Buvo Dusetų ir Rokiškio rajonų dainų švenčių organizatorė ir vyr. dirigentė, dirigavo Zarasų ir Kupiškio rajonų dainų šventėse. Yra Lietuvos muzikų draugijos narė. 1987 ji apdovanota Kultūros žymūno ženklu. Išaugino dvi dukteris – Danutę ir Aureliją, tapusias chorų dirigentėmis.

Apie A. Krikštaponienę pedagogė N. Dranevičienėparašė knygą „ Gyvenimas su daina " (1997).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Boleslovas Zubrickas. Pasaulio lietuvių chorvedžiai: enciklopedinis žinynas. Vilnius, 1999.