Albertas Surkovas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Albertas Surkovas
Gimė 1848 m. balandžio 23 d.
Rietavas, Rusijos imperija
Mirė 1917 m. gegužės 16 d. (69 metai)
Petrogradas, Rusijos imperija
Sutuoktinis (-ė) Lidija Šergold
Veikla Verslininkas, mecenatas.

Albertas Surkovas (rus. Альберт Юльевич Сурков, 1848 m. balandžio 23 d. Rietave, Rusijos imperija – 1917 m. gegužės 16 d. Petrograde, Rusijos imperija) – Rusijos imperijos verslininkas ir mecenatas, valdęs daug įvairių alkoholio ir medienos apdirbimo gamyklų Archangelsko srityje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1848 m. balandžio 23 d. Rietave. Tėvas Julijus Karlovičius buvo Prūsijos pilietis, vaistininkas. XIX a. septintajame dešimtmetyje šeima persikėlė gyventi į Archangelską, kur atidarė nedidelę parduotuvę. A. Surkovas baigė Rygos gimnaziją, o 1867 m. baigė Sankt Peterburgo karinę medicinos akademiją. Baigęs mokslus toliau dar 3 metus dirbo su savo tėvu, kuriam 1871 m. mirus visas turtas atiteko A. Surkovui. Turtą sudarė rūkykla, parduotuvė, kalvė, trys namai ir sandėliai su prekėmis. Visas turtas sudarė 40906 rublius.

Tapęs viso turto savininku įstojo į pirklių gildiją ir toliau pardavinėjo mėsą, druską, miltus, žuvieną, daržoves, domkratus ir siuvimo mašinas. Pardavinėdamas šias prekes pakankamai greitai praturtėjo, per 30 mėnesių prekių apyvarta sudarė 656 482 rublius, o grynas pelnas 159 242 rublius. Plėtodamas verslą sudarinėjo vis didesnius sandorius ir įsitraukė į Archangelsko verslininkų elitą, o 1875 m. balandžio 2 d. tapo Rusijos imperijos piliečiu.

XIX a. aštuntajame dešimtmetyje pradėjo pardavinėti ir alkoholį. 1876 m. pastatė degtinės varyklą, 1877 m. pastatė medienos apdirbimo cechą, 1879 m. alaus daryklą, 1881 m. vyno daryklą ir lentpjūvę. Verslo augimą paskatino ir 1878 m. santuoka su Lidija Šergold, kuri turėjo kontaktų su įvairiais verslo ir politikos atstovais, o jos tėvas taip pat buvo įtakingas verslininkas, kuriam 1879 m. mirus jo turtas atiteko A. Surkovui.

1881 m. kovo 26 d. buvo įkurta Surkov i Šergold įmonė, kuriai vadovavo A. Surkovas, o jo padejėju buvo jaunesnis žmonos brolis Igoris Šergoldas. Įmonė nusipirko žemės netoli Archangelsko, kur pradėjo plėtoti medienos apdirbimo verslą. Jau keliais pirmaisias veiklos metais įmonė eksportuodavo medienos už 12000 rublius per metus. 1884 m. buvo pastatyta celiuliozės gamykla. Prasidėjus I pasauliniam karui medienos apdirbimo verslas dar labiau išaugo ir metinė apyvarta siekė 1 015 727 rublių, 1914 m. įmonei priklausė 12 lentpjūvių.

Iki I pasaulinio karo pradžios A. Surkovas buvo vienas iš turtingiausių šiaurės Rusijos imperijos žmonių. Plėtodamas verslus skyrė dėmesį ir savo darbuotojams, kuriems steigė mokyklas, teatrus bei kultūros centrus. 1915 m. mirė žmona, 1916 m. birželį didžiausioje lentpjūvėje kilo gaisras, kurio metu verslininkas patyrė didžiulius nuostolius, o po metų 1917 m. gegužės 16 d. Petrograde mirė ir pats verslininkas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Е.И.Овсянкин – Завод на Северной Двине
  • Е.И.Овсянкин – статьи в газетах «Правда Севера», «Бизнес Севера»
  • Сергей Гернет, Татьяна Трошина – Его пример другим наука – статья в газете «Архангельск»
  • Л.Д. Попова – Зодчество Архангельска