Adomo sutvėrimas (Mikelandželas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Adomo sutvėrimas
Menininkas Mikelandželas
Metai 1511
Meno kryptis Aukštasis renesansas
Medžiagos, technika freska
Matmenys 280 cm × 570 cm
Miestas (vieta) Siksto koplyčia, Vatikanas
Muziejus Vatikano muziejai

Adomo sutvėrimas“ (arba „Adomo sukūrimas“) – italų Renesanso dailininko Mikelandželo freska, esanti Siksto koplyčios lubose, Vatikane. Tai vienas iš žinomiausių, kada nors sukurtų, dailės kūrinių ir, apskritai, Vakarų kultūros vaizdinių.

Aprašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Freską Mikelandželas sukūrė popiežiaus Julijaus II užsakymu, kaip bendrą Siksto koplyčios lubų ištapimo dalį. Kūrinys buvo atidengtas 1511 m. Jame pavaizduotas Dievas, įžiebiantis gyvybę (arba sielą) tik ką sukurtam Adomui. Abu pagrindiniai veikėjai pasižymi mikelandželiškų figūrų antžmogiškomis savybėmis, kaip ypač raumeningi kūnai. Italų menininkas ir biografas, Mikelandželo draugas, Giorgio Vasari rašė, kad Adomas yra toks gražus, tarsi pats Dievas jį būtų nupiešęs.

Freska simboliškai vaizduoja Adomą jau Žemės sferoje, o Dievą - Dangaus. Ištiestos rankos tarsi susieja žemiškąjį žmogaus pradą su dangiškuoju. Dievas vaizduojamas apsuptyje angelų. Po Dievo kairiąja ranka esanti moteris, spėjama, yra Mergelė Marija arba Ieva. Arba ji, galbūt, simbolizuoja neišvengiamą žmogaus gyvybės moteriškąjį pradą.

XX amžiaus pabaigoje, ilgamečio Siksto koplyčios freskų restauravimo metu, freska buvo visiškai atnaujinta:. Panaikinti smulkūs įtrūkimai, smilkalų suodžiai ir 1989 m. atidengta naujai.

Mikelandželo „Adomo sutvėrimo“ vaizdinys per istoriją buvo panaudotas daugybę kartų, netgi komiksuose ir animaciniuose serialuose. Katastrofų filme „2012“ freska vaizduojama skylanti tarp Dievo ir Adomo pirštų.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]