Pereiti prie turinio

AMV

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

AMV (angl. Anime music video) – paprastai fano sukurtas muzikinis vaizdo klipas, susidedantis iš vieno ar keleto animacinių serialų ar filmų vaizdų, susinchronizuotų su garso įrašais, dažniausiai dainomis ar anonsų garso įrašais.

Tokie vaizdo klipai yra viena fanų jausmų išraiškos formų, kur turinio perdirbimas, remiantis naujomis idėjomis, vaidina svarbu vaidmenį gerbėjų vaizduotėje.[1] Neribota muzikinių vaizdo klipų kūrimo laisvė leidžia sukelti visiškai naują įspūdį apie anime, pvz., atsirenkant tokias scenas, kur atsispindi tam tikra atmosfera ar situacija. Montuojant klipą iš įvairių vaizdo šaltinių galima padaryti taip, jog galutiniame variante veikėjai, kurie tikriausiai niekada nesusitiktų, susitinka.[1]

AMV dažniausiai talpinami ir platinami internete, tokiuose vaizdų dalijimosi tinklalapiuose kaip AnimeMusicVideos.org ar YouTube. Anime konventuose dažnai organizuojami AMV konkursai ar demonstracijos.

Pirmąjį AMV 1982 m. sukūrė 21-erių metų Jim Kaposztas iš Niudžersio. Jo sumontuotas vaizdo klipas susidėjo iš brutalių scenų, panaudotų iš anime „Uchū Senkan Yamato“, su fone skambančia grupės „The Beatles“ daina „All You Need Is Love“.[2]

AMV kūrimo principas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kuriant AMV svarbiausia yra sukurti sinchronizacijos ir vieningumo jausmą, panaudojant įvairiausias vaizdo montažo technikas. Keletas pavyzdžių:

  • Sinchroninis montažas: svarbiausias įrankis, kurį turi AMV klipų kūrėjas, yra skirtingų klipų iš vaizdo šaltinio panaudojimas ir jų keitimas tarpusavyje tam tikru metu. Dažniausiai įvykiai vaizdo įraše sinchronizuojami su muzikos taktais.
  • Lūpų sinchronizacija: veikėjų lūpų judesių originaliame vaizdo šaltinyje sinchronizavimas su garso įrašo dainų žodžiais, siekiant sukurti įspūdį, jog dainą atlieka vaizduojamas veikėjas.
  • Skaitmeniniai efektai: vaizdo šaltinį galima sumontuoti įvairiai, priklausomai nuo naudojamos vaizdo montažo programinės įrangos (paprastai naudojamas nelinijinis montažas). Naudojant kai kuriuos efektus galima padaryti taip, kad veikėjo lūpos išliktų statiškos, tuo tarpu kiti efektai skirti sinchronizacijai su garso įrašu padidinti, tekstui tam tikroje scenos vietoje prilipinti arba sukurti vaizdo klipui unikalų vizualinį stilių.

Teisinės problemos

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kadangi tokie muzikiniai vaizdo klipai dažniausiai talpinami ir platinami internete, pastaraisiais metais išaugo reikalavimų, ypatingai iš muzikos įrašų pramonės pusės, pašalinti AMV klipus iš tokių tinklalapių kaip AnimeMusicVideos.org ir YouTube skaičius, ypatingą dėmesį skiriant YouTube dėl tinklalapio santykinai didelio populiarumo ir orientacijos į pelno gavimą.

  • Fred Patten, Carl Macek (2004). Watching anime, reading manga: 25 years of essays and reviews. Stone Bridge Press, LLC. ISBN 978-1-880656-92-1.
  • Jamie Sexton (2007). Music, Sound and Multimedia: From the Live to the Virtual. Edinburgh University Press. ISBN 978-0-7486-2534-5.
  1. 1,0 1,1 Robin E. Brenner (2007). Understanding Manga and Anime. Libraries Unlimited. pp. 201. ISBN 978-1-59158-332-5.
  2. Fred Patten, Carl Macek (2004). Watching anime, reading manga: 25 years of essays and reviews. Stone Bridge Press, LLC. pp. 30. ISBN 978-1-880656-92-1.