Žiemos kanalas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vaizdas į kanalą iš Nevos

Žiemos kanalas (rus. Зи́мняя кана́вка) – nedidelis kanalas Sankt Peterburgo Centriniame rajone, jungiantis Nevą ir Mojką ties Žiemos rūmais. Kanalo ilgis – 228 m, plotis – 20 m. Žiemos kanalas – vienas didžiausių turistų traukos objektų mieste, populiari romantiškų susitikimų vieta, o kanalo vaizdas su arkine galerija nuo Milijoninės gatvės – vienas iš Sankt Peterburgo simbolių.[1]

Žiemos kanalas

Nedidelis kanalas šioje vietoje buvo iškastas 1719 m. Po metų dalis krantinės prie caro Petro I namo buvo išgrįsta akmenimis (pirmą kartą Sankt Peterburge). 1787 m. vietoje Petro I Žiemos rezidencijos kanalo krantinėje pagal Giacomo Quarenghi projektą buvo pastatytas klasicistinis Ermitažo teatras, o kitoje kanalo pusėje baigta Didžiojo Ermitažo statyba. Abu pastatai per kanalą antrojo aukšto lygyje buvo sujungti galerija, kurią prilaiko aukšta arka.

1784 m. kanalo krantinės buvo sutvirtintos, išgrįstos jau tradicija tapusiomis granito plokštėmis, turėklai papuošti grotelėmis.

Kanalo pavadinimai kelis kartus keitėsi, jis buvo vadintas Senuoju rūmų, Žiemos rūmų, dešinysis krantas kurį laiką buvo Pašto gatvė. Dabartinis pavadinimas galutinai įsitvirtino XIX a. pradžioje.

Per neilgą kanalą nutiesti net trys tiltai. Pirmasis medinis pakeliamasis tiltas pastatytas 1720 m., o 1766 m. vietoje jo pastatytas pirmasis Peterburge akmeninis Ermitažo tiltas, netrukus atsirado I Žiemos tiltas. Labai panašus II Žiemos tiltas pastatytas 1940 m.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. [1] (spb-guide inf.)