Žiedinis pasaulis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Žiedinis pasaulis

Pirmojo leidimo viršelis

Autorius Larry Niven
Šalis JAV
Žanras Mokslinė fantastika
Serija Žiedinis pasaulis
Pažįstamas kosmosas
UDK: 820(73)-31
Originalus leidimas
Pavadinimas Ringworld
Šalis JAV
Kalba anglų
Leidykla Ballantine Books
Išleista 1970 m.
Formatas Kietais viršeliais
Puslapių 342
ISBN: 0-345-02046-4
OCLC: 5456625
Pirmasis lietuviškas leidimas
Pavadinimas Žiedinis pasaulis
Leidykla Eridanas
Serija PFAF
Išleista 1996 m.
Vertėja Anita Kapočiūtė
Formatas Minkštais viršeliais
Puslapių 335
ISBN: 9986-36-012-9
ISBN-13: 9789986360124

Žiedinis pasaulis (angl. Ringworld) – 1970 m. išleista JAV rašytojo Larry Niven mokslinės fantastikos knyga. 1970 m. „Žiedinis pasaulis“ laimėjo Nebula premiją,[1] 1971 m. – Hugo ir Locus premijas.[2] Šiuo metu yra laikoma fantastikos klasika ir viena įtakingiausių knygų fantastikos istorijoje.[3][4]

„Žiedinio pasaulio“ veiksmas vyksta Larry Niven sugalvotame ateities pasaulyje, vadinamame „Pažįstamu kosmosu“ (angl. Known Space). Tame pačiame pasaulyje vyksta daugelio kitų nesusijusių rašytojo knygų ir apysakų veiksmas. Taip pat, Larry Niven vėliau parašė keturis „Žiedinio pasaulio“ tęsinius, o kartu su rašytoju Edward M. Lerner – keturias priešistores ir dar vieną tęsinį, kartu bendrai pavadintas Pasaulių flotile (angl. Fleet of Worlds).

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romano veiksmas vyksta 2850 m., egzistuoja tarpžvaigždinės kelionės, žmonija prailginusi vidutinę gyvenimo trukmę iki šimtų metų. Kosmose žmonės yra sutikę įvairių kitų protingų būtybių, iš kurių svarbiausi yra kzinai – grobuoniška, karinga civilizacija, bei lėlininkai – žmonių supratimu, beveik patologiškai baili ir paranojiška civilizacija, kuri stengiasi tiesiogiai nesikišti į jokius konfliktus.

Pagrindiniai knygos veikėjai – 200 m. amžiaus žmogus Louis Wu, lėlininkas Nessus, kzinas vadinamas Gyvulių Pašnekovu, ir Louiso Wu meilužė Teela Brown, leidžiasi į Nessus organizuojamą ekspediciją apžiūrėti neseniai lėlininkų atrasto paslaptingo objekto – žiedinio pasaulio, dirbtinai sukurto žiedo aplink žvaigždę.

Įtaka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naiveno žiedas, Eric M. Jones piešinys

„Naiveno žiedas“ (angl. Niven ring) bei „Žiedinis pasaulis“ (angl. Ringworld) moksle, fantastikoje ir populiariojoje kultūroje tapo plačiai vartojamais terminais apibūdinti šią teorinę megastruktūrą. Ji buvo pradėta naudoti kituose fantastiniuose kūriniuose – knygose (pvz., William R. ForstchenAleksandro žiedas“), žaidimuose (pvz., „Halo“, „Stellaris“). Romanas buvo rašytas kaip mokslinė fantastika, t. y., Larry Niven pateikė kažkiek skaičiavimų ir mokslinio pagrindimo tokios struktūros egzistavimui, aprašė jos sukimosi periodą, priemones išlaikyti stabilumui ir panašiai. Ši mokslinė dalis yra plačiai analizuojama mėgėjų, ypač fizikos studentų, ir joje rasta nemažai klaidų. 1971 m. Bostone (JAV) vykusiame Pasaulio mokslinės fantastikos konvente MIT studentai skandavo „Žiedinis pasaulis yra nestabilus“.[4]

Knyga buvo ne sykį parodijuota. Viena žymiausių parodijų yra humoristinės fantastikos rašytojo Terry Pratchett knyga „Strata“.

Adaptacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2014 m. liepos 8 d. „Seven Seas Entertainment“ ir „Tor Books“ išleido pirmąją angliškos mangos „Žiedinis pasaulis: grafinis romanas“ (angl. Ringworld: The Graphic Novel) dalį „Ringworld: The Graphic Novel, Part One“. Siužetą adaptavo scenaristas Michael R. Perry, iliustravo Sean Lam. Grafinis romanas apima maždaug pusę knygos siužeto. 2015 m. lapkričio 10 d. buvo išleista ir antroji dalis su likusio knygos siužeto adaptacija.

1984 m. „Chaosium“ išleido vaidmenų žaidimą pagal šią knygą, pavadintą „The Ringworld Roleplaying Game“. 1992 m. „Tsunami Games“ išleido nuotykinį žaidimą „Žiedinis pasaulis: Patriarcho kerštas“ (angl. Ringworld: Revenge of the Patriarch), o 1994 m. – dar vieną nuotykinį žaidimą „Sugrįžimas į Žiedinį pasaulį“ (angl. Return to Ringworld).

Knygą kelis kartus nesėkmingai mėginta ekranizuoti. 2004 m. „Syfy“ (tuo metu vadinosi „Sci-Fi Channel“) paskelbė, kad kuria miniserialą „Žiedinis pasaulis“ (angl. Ringworld)[5], tačiau jis taip niekada ir nebuvo pabaigtas. Dar sykį ta pati televizija apie serialo kūrimą paskelbė 2013 m., tai turėjo būti bendras darbas su „Universal Cable Productions“ bei „MGM Television“.[6]

2017 m. „Amazon“ pranešė, kad kuria tris fantastinius serialus, iš kurių vienas bus pagal „Žiedinio pasaulio“ knygą. Vienas iš partnerių vėl yra „MGM Television“.[7]

Nuorodos ir šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]