Žeimelio kapinių koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 56°16′40″š. pl. 24°00′11″r. ilg. / 56.277912°š. pl. 24.003192°r. ilg. / 56.277912; 24.003192

Christian cross.svg
Žeimelio kapinių koplyčia
Koplyčia, Žeimelis.JPG
Tikėjimo srovė liuteronai
Savivaldybė Pakruojo rajonas
Gyvenvietė Žeimelis
Adresas Bauskės g.
Statybinė medžiaga akmenų mūras
Pastatyta 1831 m.

Žeimelio kapinių koplyčiakoplyčia, stovinti evangelikų liuteronų kapinėse Žeimelyje, Pakruojo rajone. Kapinės įsikūrusios 150 m į rytus nuo kelio  2912 ŽeimelisVileišiaiAdžiūnai , iš Žeimelio pasiekiamos pervažiavus tiltą per Beržtalį link Bauskės, pasukus į dešinę. Priešingoje upės pusėje, kaip manoma, buvusių senųjų kapinių vietoje, stūkso aštuonkampė Švedų koplyčia.

Koplyčia rūpinasi Žeimelio evangelikų liuteronų parapijos tikintieji. Koplyčią supančios vadinamosios „latvių kapinės“ yra veikiančios, užima 0,69 ha.[1] Daugiau žmonių iš įvairių Lietuvos kampelių ir kaimyninės Latvijos čia susirenka į kapinių šventę, kuri vyksta pirmąjį rugpjūčio sekmadienį.[2]

Koplyčios interjeras

Koplyčia be rūsio, stačiakampio plano. Prižiūrėta, atnaujintu stogu, viduje sausa. Čia sudėtas bažnytinis ir kapinių priežiūros inventorius (sakykla, klausykla, senos durys, suolai, įrankiai).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kapinių viduryje stovinti akmenų mūro koplyčia išsiskiria su jos frontone gerai matoma 1831 m. data. Tai metai, kuriais buvo pastatyta koplyčia mirus Glebavo [3] dvarininkui Peteriui Petrauskui (Petrauskiui). Šalia koplyčios P. Petrauskui pastatytas masyvus antkapinis pilko tufo kryžius. Ant jo yra įrašas: „Grob Piotra Piotrowskiego Fundatora Kościola Zeymelskiego Katolickiego, Dziedzica dóbr Hlebowa y Zeymel - Przechodniu! na proźbę zmarlego žony Scholastyki, westchniy za im do BOGA – umart 1819. Feb. 28“.

Žeimeliečiai mena prie koplyčios buvus varpą, tačiau prieš kelis dešimtmečius jis buvo pavogtas dėl brangaus metalo. Šiandien jo likimas nežinomas.

Kodėl ši koplyčia, skirta dvarininko P. Petrausko atminimui, čia atsirado, siejama su gyva legenda.[4] Pasakojama, kad dvarininkas latvis P. Petrauskas labai mylėjo savo žmoną. Jis pats buvo protestantas, o lenkaitė žmona Sholastika – katalikė. Iš pagarbos mylimos žmonos tikėjimui, dvarininkas Žeimelyje 1826 m. pastatė katalikų bažnyčią. Savo ruožtu, mirus Glebavo dvarininkui, žmona mylimam vyrui atminti koplyčią pastatė jo išpažintos religijos bendruomenės kapinėse.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka