Žandikaulio sąnario sutrikimai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Žandikaulio sąnario sutrikimaisveikatos sutrikimai, kuriuos gydo konkrečiai toje srityje besispecializuojantys gydytojai odontologai. Visoje Lietuvoje yra vos keletas smilkininio apatinio žandikaulio sąnario funkcinių sutrikimų specialistų.

Priežastys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apatinio smilkininio žandikaulio sąnario sutrikimai kaip ir žandikaulio sąnario traškesiai (žandikaulio traškėjimas) arba žandikaulio sąnario skausmai atsiranda dėl įvairių priežasčių - nuo neurologinių, psichologinių iki anatominių pakitimų. Apatinis žandikaulis su viršutiniu žandikauliu jungiasi sukamojo-slystamojo sąnario dėka. Pakitimai žandikaulio judėjime kyla dėl per daug ar per dažnai įtemptų raumenų ir anatominių pokyčių sąnaryje. Įtakojamas sukamasis-slystamasis sąnario procesas dėl pastovios įtampos ar streso paveiktų raumenų gali sukelti palankias sąlygas sąnario išsinarinimui. Tokie sutrikimai patiriami ir dėl traumos galvos ar kaklo vietoje, po operacijų skirtų burnos, žandikaulio arba sąkandžio gydymui. Netaisyklingas sąkandis sukeltas dantų išsidėstymo, įpročio ar dėl dantų praradimo, bei intensyvus griežimas dantimis pasitaikantis miegant, gali sąlygoti vieno arba abiejų žandikaulio sąnarių bei raumenų perkrovą. Ši perkrova dažniausiai pasireiškia sąnario traškesiais ir gali sukelti stiprų skausmą.

Klasifikacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Žandikaulio užstrigimas: išsižiojimo sumažėjimas, dažniausiai raumeninio pobūdžio arba atsiranda dėl išsprūdusio sąnarinio disko.
  • Žandikaulio blokada: negalėjimas pilnai užčiaupti burnos, dažniausiai atsiranda po traumos.
  • Chroniškas (nuolat pasikartojantis) žandikaulio išnirimas: visada kartu su žandikaulio blokada. Jei išnirimas trunka ilgiau negu kelias sekundes – pacientas jaučia skausmą, kurį dažnai lydi smarkūs raumenų spazmai. Atstačius išnirusį žandikaulio sąnarį, rekomenduojamas 2-4 savaičių ramybės periodas, drėgnas šildymas, nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai.
  • Dėl funkcinių sutrikimų atsiradę garsai žandikaulio sąnariuose: dažniausiai žiojimosi metu.
  • Funkciniai skausmai: duriantis skausmas kramtant, plintantis į smilkinius, skruostus arba žandikaulio kampo sritį.
  • Apatinio žandikaulio deviacijos: vienpusis apatinio žandikaulio nuokrypis žiojimosi metu dėl sutrikusios vieno arba abiejų žandikaulio sąnarinių galvučių funkcijos.

Galimi simptomai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Diagnostika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aprašydamas savo nusiskundimus pacientas suteikia pirminę informaciją apie smilkininio apatinio žandikaulio sąnario (sutrumpintai SAŽS) funkcinius sutrikimus. Ištirti žandikaulio sąnario sutrikimus dėl galimo kaimyninių audinių pažeidimo - išsamus ir sudėtingas darbas, kadangi tiriama:

Sukandimo ištyrimui gydytojas odontologas gamina gipsinius modelius, registruoja tam tikras dantų sukandimo formas ir registratų pagalba gipso modelius fiksuoja kramtymo judesių simuliatoriuje (artikuliatoriuje) - kad būtų imituoti paciento kramtymo judesiai. Šitaip išsiaiškinama, ar funkcinių sutrikimų priežastis yra netaisyklingas sukandimas (netaisyklingas sąkandis).

Palpuojant raumenis galima nustatyti jautrius ir skausmingus raumenų taškus (dažniausiai - raumenų prisitvirtinimo vietose prie kaulo). Tiriant nustatoma, ar apatinio žandikaulio neskauda spaudžiant ir judinant, ar apatinis žandikaulis juda nepriekaištingai, ar žandikaulio sąnarys netraška ir negirgžda, ar pacientas gali pakankamai išsižioti.

Rentgeno nuotraukomis nustatomi kaulinės struktūros pokyčiai (pvz., smilkinio apatinio žandikaulio sąnario deformacijos, kaulo ištirpimas periodonto ligų atveju), išsiaiškinama, ar dantys pailgėję (pvz., protiniai dantys), ar nėra šaknų uždegimo ir net cistų.

Gydymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sutrikimus pašalinti ar kontroliuoti padeda gydymas, kurį gali sudaryti fizio-terapija, masažai|, kompresai, bei gydymas naudojant vaistus skirtus raminti, atpalaiduoti raumenis. Gydymas, skirtas sumažinti apkrovimą sąnariams, sukandiminėmis kapomis, trunka iki dvejų metų ir taikomas priklausant nuo sutrikimo pobūdžio.

Dantų sukandimą reguliuojanti kapa gaminama artikuliatoriaus pagalba, suderinant su dantų išsidėstymu, pritaikant pacientui. Kapa turi būti reguliariai tikrinama ir, esant būtinybei, koreguojama, ją gaminant svarbūs tikslūs dantų modeliai, bei ašies nustatymas, kuriam naudojamas veido lanko registras[1]. Jeigu taikoma per daug intensyvi terapija, gali prireikti atstatyti sukandimo aukštį dėl ne visai reikalingai nugriežtų dantų. Gydymo metu gali būti siūloma pataisyti plombas ar net vainikėlius, jei tai trukdo taisyklingam sukandimui. Žandikaulio sąnario gydymui gali padėti šiuo klausimu apmokytas fizioterapeutas. Fizioterapeutas paskiria pratimus skirtus žandikaulio raumenims, bei sąnariui gyti. Šie fizio-terapijos pratimai turi būti atliekami atsargiai, su daktaro pagalba, o vėliau paties paciento. Daktaras tai pat gali pritaikyti apykaitą skatinančią ultragarso terapiją, bei elektroterapiją. Elektroterapijoje taikomi TENS (transcutaneous electrical nerve stimulation) nešiojami aparatai, kurie siunčia silpną impulsinę srovę į raumenis ir nervų taškus. Tai leidžia raumenims atsipalaiduoti, bei laikinai sumažina skausmą. Tokiu būdu sudaroma galimybė gydomiems procesams prasidėti. Jeigu fizio-terapija nepadeda, atsargiai paskiriami vaistai, kurie sumažina nervų impulsus, tokiu būdu mažinant raumenų įtampą, bei skausmą. Vaistai gali skirtis nuo antidepresantų, raminamų grupės, kaip clonazapam, iki raumenų atpalaiduojančių baclofen, bei uždegimą mažinančių vaistų, kaip aspirinas, priklausant nuo paciento ligos istorijos.

Artimai susiję terminai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.freepatentsonline.com/4616998.html[Facebow[neveikianti nuoroda] - veido lankas: aprašymas]