Šymkentas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šymkentas
kaz. Шымкент
   Coat of arms of Shymkent.png   
Shymkent.jpeg
Laiko juosta: (UTC+6)
Valstybė Kazachstano vėliava Kazachstanas
Regionas Pietų Kazachstano sritis Pietų Kazachstano sritis
Gyventojų (2020) 1 042 218
Commons-logo.svg Vikiteka Šymkentas

Šymkentas (anksčiau Čimkentas) – miestas pietų Kazachijoje, netoli sienos su Uzbekija. Išvystyta fosforo trąšų, švino, elektronikos, naftos, vaistų, cemento, lengvoji, maisto pramonė. Veikia 3 aukštosios mokyklos, 3 teatrai, kraštotyros muziejus.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miestas žinomas nuo XII a. Buvo įkurtas tam, kad apsaugotų netoliese (10 km atstumu) įsikūrusį Sairamą nuo antpuolių. Kitados pro šias vietoves ėjo vilkstinės karavanų ir juos puldinėjo klajoklių gentys. Patyrė keletą niokojančių antpuolių per Čingischano žygius bei buvo puolami klajoklių.

XIX a. pradžioje tapo Kokando chanato dalimi, kol 1864 m. rusai nukariavo Ferganos slėnį, Kokandą ir gretimas teritorijas.[1]

1914 m, minint 50-ąsias Šimkento tapimo Rusijos imperijos dalimi metines, uvo pervadintas Černiajevu (rus. Черняев), o 1924 m. – dar kartą pervadintas it tapo Šimkentu.

Po Rusijos užkariavimo Šimkentas buvo prekybos tarp klajoklių ir sėslių turkų miestas, garsėjęs kumisais.

XX a. buvo statomos gamyklos, fabrikai ir kitos gamybos įmonės. Šimkente buvo pastatyta švino gamykla, kuri sudarė 70% viso Sovietų Sąjungoje pagaminamo švino. Veikė aliejų ir riebalų gamykla, trikotažo ir veidrodžių gamyklos. 1932 m. buvo sukurta žemės ūkio aviacijos bazė, plėtojamas miesto oro uostas.

Antrojo pasaulinio karo metais į Šimkentą buvo evakuota nemažai sovietinių pramonės įmonių. Mieste buvo gaminamos atsarginės tankų dalys, sviediniai, metalas, švinas kulkoms, optiniai prietaisai ir kiti gaminiai.

Iki 2018 m. buvo Pietų Kazachstano regiono administracinis centras. Nuo 2018 m. birželio 19 d. tiesiogiai pavaldus Kazachstano vyriausybei. Dėl to regiono administracinis centras perkeliamas į Turkistaną, o regionas pervadintas į Turkistano regioną.[2]

Demografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2020 m. etninės grupės:[3]

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Futbolas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]