Šventosios Romos Imperijos Rūmų Teismas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Audiencija teisme. Vario raižinys, 1750 m.
Teismo būstinė. Wetzlar

Imperijos rūmų teismas (vok. Reichskammergericht) – iki pat uždarymo 1806 m. greta Imperijos rūmų tarybos (Reichshofrat) buvo aukščiausios instancijos teismas Šventojoje Romos imperijoje. Įsteigė imperatoriaus Maksimilianas I.

1495 m. spalio 31 d. įsteigus būstinė buvo Frankfurte. Kiti rezidavimo miestai – Worms, Augsburg, Niurnbergas, Rėgensburgas, Speyer ir Esslingen; nuo 1527 m. – Speyer, sugriovus miestą – Pfalco paveldėjimo karo metu 1689–1806 m. Veclaras mieste.

Imperijos rūmų teismo pirmtakas – Karališkasis rūmų teismas (Königliches Kammergericht), posėdžiavęs ten, kur apsistodavo karalius. Nuo XV a. Habsburgai tapo imperijos valdovais. Kadangi jie valdė dideles teritorijas ir už Vokietijos ribų, habsburgų karalius ilgą laiką nebūdavo Šv. Romos imperijoje, kartu ir aukščiausiasis teismas. Jurisdikcinėje veikloje tai galėjo privesti prie krizės. Karalius buvo ne tik aukščiausiasis teisėjas, bet ir imperijos regentas. Kadangi jis dažnai nebūdavo imperijoje, tai neigiamai veikė ir politinę padėtį Šv. Romos imperijoje. Siekiant pagerinti administravimą Vormso reichstage (Reichstag zu Worms (1495)) apsispręsta dėl reformų. Paskelbta Amžinoji žemės taika (Ewiger Landfriede), uždrausta tarpusavyje kariauti, naudoti prievartą prieš kitus imperijos pavaldinius. Taikai užtikrinti bei teisti pažeidėjus reichstage nuspręsta įsteigti Imperijos rūmų teismą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]