Šumerų mitologija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Šumerų mitologija – Šumero gyventojų tikėjimų visuma. Mesopotamijos gyventojai šumerai garbino daugybę dievų. Vyriausiuoju dievu laikytas dievas Anu, Enlilis ir Enkis. Visi šie trys dievai buvo pasidaliję pasaulį: Anui priklausė oras ir dangus, Enliliui – žemė, o Enkiui vanduo.

Šumerų dievai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mažiau įtakingais dievais laikyti saulės, mėnulio ir žvaigždžių dievai. Žemesnę padėtį užimdavo valstybių – miestų ar namų dievai. Žemiausiais iš jų laikyti pikti demonai, sukeliantys ligas, nelaimes. Šumerai garbino iš viso apie 3000 dievų. Šumerų garbinami dievai buvo įsivaizduojami žmonių pavidalu. Jie patirdavo tokius pat žemiškus malonumus: mylėjo, augino vaikus, valgė ir badavo, pavydėjo, pykosi. Žmonės, anot šumerų, prieš dievus buvo niekas. Jie manė esą dievų tarnai. Dievams priklauso visi žemės turtai ir sukurtos gėrybės, o karalius – tik dievo vietininkas žemėje. Dievų palankumą šumerai tikėjosi užsitarnauti statydami zikuratus ir aukodami jiems. Mesopotamiečiai tikėjo, jog po mirties dvasia patenka į kraštą, iš kurio negrįžtama. Gyvenimą po mirties įsivaizdavo liūdną.

Šumero žynių apeigos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Senais laikais žyniai tarnaudavo dievams nuogi, o jau vėliau, religinių ceremonijų metu, dėvėdavo dukslias linines tunikas. Pagrindinė žinių pareiga buvo atnašauti dievams aukas. Ritualas būdavo sudėtingas: buvo deginami smilkalai, pilamas vanduo, alyva ir vynas, ant aukšto stalo pjaunamos avys ir galvijai. Atliekantys tas apeigas žyniai žinojo, kokius valgius ir gėrimus mėgsta dievas. Aukojamų gyvulių vidurius – kepenis, žarnas ir kt.- žyniai naudodavo būrimams. Atnašaujant aukas, būdavo meldžiamasi aukotojų vardu.