Šiuolaikinė krikščioniška muzika

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Šiuolaikinė krikščioniška muzika (angl. Contemporary Christian music arba CCM) – populiariosios muzikos žanras, kurios lyrika susijusi su krikščionių tikėjimu ir Dievo šlovinimu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuolaikinės krikščioniškos muzikos pradžia laikomas praėjusio amžiaus 7 dešimtmetis Našvilyje, kur ji netrukus paplito taip vadinamose pietinėse JAV valstijose, kur vienas svarbiausių kultūrinių aspektų yra evangelinis protestantizmas, o pačios valstijos net turi pavadinimą „Biblinė juosta“ (angl. Biblical Belt). Naujas šiuolaikinės muzikos pritaikymas čia ėmė sėkmingai konkuruoti su iki tol bažnyčiose vyravusia giesmių ir gospelo muzika. Tuo metu šalyje augo rokenrolo populiarumas ir šią muziką netrukus buvo pamėginta pritaikyti ir skelbiant krikščioniškas tiesas[1], o pradžioje nauja muzikos kryptis buvo pavadinta „Jėzaus muzika“. Vienu iš krikščioniškojo roko „tėvų“ yra laikomas Larry Norman ir jo 1969 m. išleistas albumas „Upon This Rock“ bei tais pačiais metais pasirodęs atlikėjo Mylon LeFevre darbas „We Believe“.[2]

Žymiausi šio žanro atlikėjai tuo laikotarpiu buvo Keith Green, 2nd Chapter of Acts, Barry McGuire, Benny Hester ir kiti. Palaipsniui krikščioniška muzika tapo didele muzikos verslo dalimi. Nuo 1980 m. kovo 29 d. populiarus muzikos žurnalas „Billboard“ skelbia geriausių krikščioniškų albumų (angl. Top Christian Albums) sąrašą, o nuo 2003 m. JAV „Billboard“ sudaro ir populiariausių krikščioniškų dainų sąrašą (angl. Hot Christian Songs). Nuo 1978 m. iki 2008 m. kas dvi savaites buvo leidžiamas žurnalas „CCM Magazine“, skirtas šiuolaikinei krikščioniškai muzikai. Nuo 2008 m. jis pasirodo internete.

Lietuvoje šiuolaikinę krikščionišką muziką transliuoja radijo stotis XFM.

Stilius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuolaikinė krikščioniška muzika jungia folkloro, gospelo, taip pat pop ir roko muzikos elementus.[3] Gerokai rečiau galima sutikti hiphopo, punk arba metalo muzikos atlikėjus. Kai kurie populiarūs atlikėjai (U2, Bob Dylan, Van Morrison) savo kūryboje taip pat kartais naudoja krikščioniškus simbolius ar tekstus, tačiau nepriklauso šiam muzikos žanrui.

Atlikėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Populiariausi šiuolaikinės krikščioniškos muzikos atlikėjai: MercyMe, Casting Crowns, Third Day, Chris Tomlin, Matthew West, TobyMac, Lauren Daigle, Jeremy Camp, Amy Grant. Žymiausi krikščioniškojo metalo atlikėjai yra laikomi grupė Skillet.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. McDowell, Amy D. „Contemporary Christian Music“ – via Oxford Music and Art Online. {{cite journal}}: Citatai journal privalomas |journal= (pagalba)
  2. Oord, Bill. „Mylon LeFevre Biography“. Nuoroda tikrinta June 26, 2010.
  3. Nantais, David (2007). „What Would Jesus Listen To?“. America. 196 (18): 22–24.