Šiluvos Švč. Mergelės Marijos paveikslas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Paveikslas bažnyčios altoriuje

Šiluvos Švenčiausios Mergelės Marijos su Kūdikiu paveikslas yra Šiluvos bazilikoje. Panašus į Romos "Salus populi romani" paveikslą, esantį Maria Maggiore bazilikoje. Taip pat teigiama, kad panašus į Konstantinopolio šv. Luko paveikslą, kurį 1453 m. sunaikino turkai.

Pasakojama, kad jį 1457 m. parvežęs iš Romos Petras Gedgaudas. Apie XVI a. vidurį paskutinis katalikų klebonas Jonas Holubka esą užkasęs paveikslą drauge su Šiluvos bažnyčios dokumentais geležinėje skrynioje, slėpdamas nuo įsigalėjusių kalvinų. Vėl pagerbti paveikslą maldininkai galėję tik po 1622 m., atstačius katalikų bažnyčią.

Paveikslo plotis – 1,38 m, aukštis – 2,28 m. 1957 m. jį restauravusi dailininkė Ona Šmigelskytė teigia, kad žymusis kūrinys tapytas aliejiniais dažais ant storos drobės, prikaltos prie pušinių lentų. Tapyta aštriais štrichais, kuriuos ankstesni restauratoriai sušvelninę.

Dabartis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1786 m. rugsėjo 8 d. įvyko paveikslo vainikavimas. Apeigas atliko vysk. S. J. Giedraitis, popiežiui Pijui VI leidus taip pagerbti nuo seno stebuklais garsėjantį atvaizdą.

Anksčiau paprastomis dienomis paveikslas būdavo uždengiamas kitu, tačiau šią tvarką panaikino vyskupas S. Tamkevičius. Paveikslas, kuriuo buvo uždengiama, yra pakabintas muziejuje Šiluvoje, jame vaizduojamas Švč. M. Marijos apsireiškimas. Jį 1920 m. nutapė dailininkas iš Čenstochovos J. Rutkovskis.