Pereiti prie turinio

Šeštasis masinis gyvybės Žemėje nykimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Šeštasis masinis gyvybės Žemėje nykimas – pasauliniu mastu masinis išmirimas – 6-asis per pastarąją pusę milijardo metų – yra didžiausias nuo tų laikų, kai prieš 66 mln. metų į Žemę atsitrenkus didžiuliam meteoritui išnyko trys ketvirtadaliai gyvybės, įskaitant dinozaurus (Kreidos-terciaro masinis rūšių išnykimas).

1900–2015 m. buvo surinkta duomenų apie 27,6 tūkst. gyvūnų rūšis. Rūšių įvairovė šiuo laikotarpiu sumažėjo beveik perpus. Tyrimas taip pat atskleidžia, kad daugiau nei 30 % stuburinių gyvūnų – žuvų, paukščių, amfibijų, roplių ir žinduolių – nyksta tiek arealų, tiek populiacijų lygmenimis. Dabar per metus išnyksta vidutiniškai po dvi stuburinių rūšis.[1]

Labiausiai prie šios biologinės įvairovės netekties prisideda žmonijos populiacijos didėjimas bei vartotojiškoji kultūra ir su tuo susijusi pramoninė tarša. Prie to taip pat prisideda žemdirbystės ir gyvulininkystės pramonė, o tai savo ruožtu skatina buveinių nykimą. Be to, vis didesne grėsme tampa klimato kaita, invazinių rūšių paplitimas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Skambinama pavojaus varpais: pasaulyje vyksta rūšių „anihiliacija““. 15min. Suarchyvuotas originalas 2017-07-11. Nuoroda tikrinta 2017-07-11.