Pereiti prie turinio

Šakotis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šakotis
Kepimo procesas

Šakotis – aukštas šakotas tuščiaviduris konditerijos kepinys. Tradicinis lietuvių patiekalas, vienas dažniausių vestuvėms ruošiamų desertų.

Šakotis yra vokiečių kulinarinio gaminio baumkucheno atmaina, kartais vadinamas Bankuchenu nuo šio vokiško kepinio pavadinimo.

Šakočio forma primena eglutę, o jo spygliukai atstoja šakeles. Padarius skersinį pjūvį galima suskaičiuoti, kiek kartų pilta tešla. Kepami įvairaus dydžio. Jie yra švelnaus skonio, malonaus aromato.

Be tradicinio šakočio egzistuoja ir trapusis šakotis, kur kiaušinių naudojama dar daugiau.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jau XV a. buvo žinoma apie šakočio kepimą Europoje. Jį kepdavo vienuoliai, o receptus laikė didelėje paslaptyje. Viso žinoma apie 60 šakočių receptų. Vadintas vok. Baumkuchen ('medis – pyragas').

Manoma, kad į Lietuvą šakotis atkeliavo XIX a. pradžioje. Seniausias žinomas receptas buvo išspausdintas Vilniuje, 1830 m. (Jano Szyttlerio knygoje "Kucharz dobrze usposobiony Archyvuota kopija 2023-01-20 iš Wayback Machine projekto....").

Gamyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šakočio tešlai reikia labai daug kiaušinių (30-50 kiaušinių 1 kilogramui miltų), margarino arba sviesto, miltų, cukraus arba medaus ir grietinės.

Pirmiausia su cukrumi išsukamas margarinas (sviestas), po to dedami kiaušiniai, miltai, grietinė ir viskas išplakama. Specialioje krosnyje ant besisukančio pagrindo arba ant sukamo iešmo varvinama tešla, kuri čia pat, veikiama krosnies skleidžiamo karščio, stingsta ir skrunda, o likučiai byra ant apačioje esančios skardos. Kepamas 40-45 minutes, po to apipjaustomas.

Ruošiant didelei šventei, vestuvėms, šakotis apglaistomas šokoladu, papuošiamas gėlių girliandomis.

Šakočiai kitose šalyse[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Į šakočius panašius kepinius kepa ir kitose šalyse: Latvijoje, Baltarusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Rumunijoje, Vengrijoje, Portugalijoje, Švedijoje, Japonijoje.

Nuo lietuviško šakočio lenkiškas ir vokiškas Baumkuchenas skiriasi tik forma, o kepimas yra panašus. Baltarusiško – bukesni rageliai, puošiamas dideliu cukraus pudros kiekiu.

Lietuvoje šakočių gamyba garsėja Strigailiškio kaimas Ignalinos rajone.

Taip pat skaityti[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Wikibooks
Wikibooks
Wikireceptuose yra daugiau informacijos apie straipsnį