Įžeidimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Emblem-paragraph.svg  Straipsnio tekstas ar jo dalis yra teisės akto ar jo fragmento kopija, kurią dar reikia pritaikyti Vikipedijai.
Pritaikykite pateiktą medžiagą Vikipedijai – perrašykite enciklopediniu stiliumi, apibendrinkite ar pan. Galite pateikti pasiūlymų diskusijose.

Įžeidimas - asmens (pa)žeminimas; baudžiamasis nusižengimas (rečiau - nusikaltimas, priklausomai nuo nacionalinės teisės) asmens orumui. Tai gali būti padaryta fizinio asmens atžvilgiu. Forma - tiek žodžiu, tiek ir raštu, taip pat įvairiais veiksmais (pvz., gestais) ir kitokia forma.

Lietuva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tas, kas viešai veiksmu, žodžiu ar raštu užgauliai pažemino žmogų, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 1 metų (LR baudžiamasis kodeksas, 155 str. („Įžeidimas“) 1 d., XXII skyrius „Nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai asmens garbei ir orumui“)[1].

Tas, kas neviešai įžeidė žmogų, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu (LR BK 155 str. 2 d.).

Už LR BK 155 straipsnyje numatytas veikas asmuo atsako tik tuo atveju, kai yra nukentėjusio asmens skundas ar jo teisėto atstovo pareiškimas, ar prokuroro reikalavimas.

Vokietija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vokietijoje už įžeidimą (vok. Beleidigung) numatyta laisvės atėmimo bausmė iki 2 metų arba bauda (Vokietijos baudžiamasis kodeksas. Išskiriamos netgi kelios veikų sudėtys, išdėstytos VFR BK (StGB) 185-189 paragrafuose[2]).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]