Čempionų lenktynės

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
2007 m. Čempionų lenktynės Londono Wembley stadione
Sebastianas Fetelis 2007 m. lenktynėse

Čempionų lenktynės – kasmetinis automobilių sporto renginys, kuris vyksta kiekvienų metų pabaigoje. Šios lenktynės yra vienintelės pasaulio automobilių sporto istorijoje, kuriose tarpusavyje varžosi žymūs lenktynininkai iš skirtingų čempionatų – tokių kaip Formulė 1, NASCAR, IndyCar, Pasaulio ralio čempionato ir kitų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą kartą tokios lenktynės buvo surengtos 1988 m. Jas organizavo ralio lenktynininkė iš Prancūzijos Michele Mouton. Tuo metu tai buvo geriausių ralio lenktynininkų lenktynės, tačiau vėliau čempionų lenktynės tapo daugumos automobilių čempionatų žvaigždžių lenktynėmis.

Pradžioje čempionų lenktynėse buvo kovojama dėl čempionų čempiono titulo, tačiau 1999 m. buvo pristatytas ir tautų čempionų titulas. Tautų čempionais tampa greičiausia savo valstybei atstovaujanti lenktynininkų pora.

Čempionų lenktynės dažniausiai vyksta ne įprastose trasose, o specialiai paruoštuose žymiuose stadionuose. Trejus metus iš eilės lenktynės vyko Paryžiaus Stade de France, 2007 ir 2008 m. – Londono Wembley stadione, 2009 m. – naujai pastatytame 2008 m. vasaros olimpinėms žaidynėms Pekino nacionaliniame stadione.

Nuo 2022 m. lenktynės vyksta Švedijos Piteo mieste, šalia Baltijos jūros.[1]

2023 m. tautų čempionais tapo Norvegijos atstovai – Petter Solberg ir Oliver Solberg, asmeninėse lenktynėse laimėjo švedas Mattias Ekström.

Lenktynių taisyklės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lenktynių formatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lenktynių formatas dažnai keisdavosi, tačiau nuo 2007 m. įsigaliojo oficialios taisyklės.

Tautų čempionų lenktynėse dalyvauja komandos, kurias sudaro du tos pačios tautybės lenktynininkai. Vienu metu trasoje susitinka du skirtingų šalių lenktynininkai. Po jų seka kita šių tautybių pora ir taip kovojama iki dviejų pergalių. Laimėjusi lenktynininkų pora keliauja į kitą etapą, kol finale išaiškinama greičiausia lenktynininkų pora.

Pagrindinėse – čempionų čempiono – lenktynėse vienas prieš vieną kovoja kiekvienas lenktynininkas. Lenktynininkai iš anksto yra suskirstyti į kelias grupes ir kovoja prieš kiekvieną grupės lenktynininką. Du daugiausiai pergalių grupėje pelnę sportininkai keliauja į kitą etapą kol finale susikauna du lenktynininkai. Pergalę pelnęs sportininkas pripažinamas čempionų čempionu.

Naudojami automobiliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lenktynėse naudojami automobiliai visada būna įvairūs ir keičiasi kiekvienais metais, priklausomai nuo lenktynių rėmėjų ir pan. Tačiau vienu metu važiuojantys lenktynininkai vienas prieš kita kovoją identiškais automobiliais.

2008 m. lenktynėse buvo naudojami skirtingų tipų automobiliai: specialus ROC (angl. Race Of Champions), KTM, ralio lenktynėms ruoštas Ford Focus, specialus FIAT 500 ir kiti automobiliai.

Čempionų lenktynių nugalėtojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čempionų čempionas

Lenktynininkas Pergalių skaičius
Prancūzija Didier Auriol 4
Prancūzija Sébastien Loeb 4
Švedija Mattias Ekström 4
Švedija Stig Blomqvist 2
Suomija Juha Kankkunen 2
Italija Andrea Aghini 1
Prancūzija François Delecour 1
Ispanija Carlos Sainz 1
Jungtinė Karalystė Colin McRae 1
Suomija Tommi Mäkinen 1
Suomija Harri Rovanperä 1
Suomija Marcus Grönholm 1
Suomija Heikki Kovalainen 1
Portugalija Filipe Albuquerque 1

Tautų čempionai

Valstybė/komanda Pergalių skaičius
Vokietija Vokietija 5
Norvegija Norcegija 2
Suomija Suomija 2
Prancūzija Prancūzija 2
Ispanija Ispanija 1
Jungtinės Amerikos Valstijos JAV 1
Visų žvaigždžių komanda 1
Skandinavija 1

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]