Čekijos Rojus

Koordinatės: 50°31′11″ š. pl. 15°10′14″ r. ilg. / 50.51972°š. pl. 15.17056°r. ilg. / 50.51972; 15.17056
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Čekijos rojus
Čekijos rojaus muziejus Turnove
Čekijos rojaus muziejus Turnove
Vieta: Čekija
Artimiausia didesnė gyvenvietė: Turnovas
Koordinatės: 50°31′11″ š. pl. 15°10′14″ r. ilg. / 50.51972°š. pl. 15.17056°r. ilg. / 50.51972; 15.17056
Plotas: 181 km²
Įkurtas: 1955 m.
Vikiteka: Čekijos Rojus

Čekijos Rojus (ček. Český ráj) – 1955 m. įkurta saugoma teritorija Čekijoje. Tai pirmasis gamtos rezervatas Čekijoje. Jis yra Bohemijos šiaurėje, į šiaurryčius nuo sostinės Prahos.

Pradžioje rezervato plotas buvo 95 km²,[1] dabar siekia beveik 182 km².[2] Teritorijos sienas apytiksliai žymi tokie miestai kaip Turnovas, Jičynas ir Mnichovo Hradištė.

Ši teritorija populiari dėl gražių ir įvairių kraštovaizdžių, joje nemažai objektų, kurie traukia turistus. Populiarus tiek pėsčiųjų, tiek dviračių ar automobilių turizmas, žmonės lanko ne tik gamtinius objektus, bet ir pilis, rūmus, griuvėsius, muziejus.

Gamtos vaizdai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienas būdingiausių kraštovaizdžio elementų Čekijos Rojuje yra smiltainių uolos. Iš smiltainio pastatyta daugelis kaimyninių miestų. Čekijos Rojuje yra daug uolų, iš kurių vėjas, vanduo, šaltis išskaptavo unikalias, keistas figūras. Turistai lanko Hrubé, Suché, Prachovo ir Klokočio uolas. Šiuose uolų „miestuose“ yra daug apžvalgos aikštelių. Daugelį jų gali prieiti pėstieji turistai, nors kai kurias pasiekti gali tik laipiotojai uolomis.

Lankomos vietos yra:

  • Kozakovas (Kozákov) yra aukščiausia regiono kalva. Joje yra turistų namelis ir apžvalgos bokštas. Kozakovas pradžioje buvo ugnikalnis. Kalvoje aptinka pusbrangių akmenų (agatai, ametistai, jaspiai, chalcedonai). Šių akmenų apdorojimas susijęs su Turnovo miesto, vadinamo „Čekijos Rojaus širdimi“, istorija.[3]
  • Bozkovo dolomitiniai urvai, garsūs dėl didžiausio požeminio Čekijos ežero.[4]
  • Podtrosecká údolí slėnis. Jis yra ties Troskų pilies griuvėsiais, garsus puikiais kraštovaizdžiais su keliais tvenkiniais (Věžák, Nebák, Vidlák).[5]
  • Údolí Plakánek slėnis. Prasideda ties Kosto pilimi ir baigiasi Rašoveco gyvenvietėje.[6] Slėnyje yra populiarus dviračių maršrutas.

Kultūrinės vietos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žymiausios pilys yra Troskų ir Kosto, bet jos ne vienintelės Čekijos Rojuje. Kitos pilys yra Sychrovo, Hrubý Rohozec, Hrubá Skála ir Humprechto pilys. Yra daug griuvėsių, pvz., Frydšteino ir Valdšteino pilių. Turistus traukia ir kai kurie liaudies architektūros stiliumi pastatyti statiniai, pvz., Dlaskův ir Boučkův dvarai.

Didelis Čekijos Rojaus pranašumas yra maži nuotoliai – daug įdomių objektų gali būti aplankyti per trumpą laiko tarpą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]