Čandravanšiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Čandravanšiai (Chandravanshi), Mėnulio dinastija (hind. चन्द्रवंशी, IAST: Candravṃaśī) – pagal hinduistų mitologiją vienas iš 4 pagrindinių kšatrijų varnos valdančiųjų namų. Ši legendinė dinastija kildinama iš Mėnulio dievo Čandros (kitaip dar Soma).

Kitos legendinės dinastijos yra Saulės dinastija (Sūrjavanšiai), Ugnies dinastija (Agnivanšiai, kildinami iš ugnies dievo Agnio) ir Nagų dinastija (Nagavanšiai, kildinami iš nagų).

Legendinė Mėnulio dinastijos sostinė buvo Pratisthana, kurią, atseit, įkūrė Ila.[1]

Čandravanšių pošakiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čandravanšių dinastijoje skiriami pošakiai – Bharatavanšiai, Jaduvanšiai, Puruvanšiai, Kuruvanšiai, Pandavanšiai ir kiti. Pošakiai pavadinti pagal garsius pradininkus. Įvairiais istoriniais laikotarpiais daug Pietų Azijos bendruomenių per šiuos ar kitus pošakius kildino save iš Čandros.

Radžputų klanai bhačiai, džadedžai (Jadeja), čarakai (Charak), čudasamai (Chudasama), čandelai ir džadaunai skelbiasi esantys čandravansiai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Wendy Doniger (1999). Splitting the difference: gender and myth in ancient Greece and India. University of Chicago Press. pp. 273–. ISBN 978-0-226-15641-5. Nuoroda tikrinta 25 August 2011.