Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
210 677 straipsniai

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
Vivjena Ly 1941 m.

Vivjena Ly (angl. Vivien Leigh, gimusi kaip Vivian Mary Hartley, 1913 m. lapkričio 5 d. Dardžilingas, Britų Indija – 1967 m. liepos 8 d. Londonas, Jungtinė Karalystė) – anglų teatro ir kino aktorė. Kaip geriausia pagrindinio vaidmens atlikėja, du kartus yra gavusi „Oskarą“. Pirmąjį „Oskarą“ gavo už Skarletės O’Haros vaidmenį filme „Vėjo nublokšti“ (1939), antrąjį „Oskarą“ bei BAFTA apdovanojimą – už Blanšos Dibua vaidmenį filme „Geismų tramvajus“ („A Streetcar Named Desire“, 1951), šį vaidmenį ji atliko taip pat ir Londono teatre „West End“. 1963 m. už vaidmenį Brodvėjaus teatro miuzikle „Tovarich“ V. Ly buvo pagerbta „Tony“ apdovanojimu. 1999. m. Amerikos kino institutas didžiausių per 100 metų aktorių moterų sąraše jai skyrė 16-ą vietą.

Vivjena Ly, kaip Viviana Merė Hartli, 1913 m. gimė Britų Indijoje. Jos tėvas Ernestas Hartlis buvo gimęs Škotijoje, bet 22-ejų išvyko Indijon. Motina Gertrūda Merė Frensis buvo gimusi Indijoje, ji pasižymėjo rytietišku grožiu, kurį paveldėjo duktė Viviana. Viviana jau vaikystėje susidomėjo teatru ir 1931 m. šeimai grįžus į Jungtinę Karalystę įstojo į Karališkąją teatro meno akademiją. 1932 m. ištekėjo už advokato Herberto Ly Holmeno ir jos susidomėjimas mokslais sumažėjo. 1933 m. jiedviem gimė duktė Siuzana.

Daugiau...

birželio 4 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
Nuorodoms kurti naudojami dvigubi laužtiniai skliaustai

Vidinės nuorodos Vikipedijoje yra nuorodos, rodančios į kitus Vikipedijos puslapius, naudojantis sintakse „[[Straipsnio pavadinimas]]“ ar „[[Straipsnio pavadinimas|nuorodos tekstas]]“.

Vidinės nuorodos nenaudotinos skyrių antraštėse. Reikėtų vengti kurti nuorodas taip, kad kelios nuorodos naršyklės lange susilietų į vieną – skaitytojas tokiu atveju gali tikėtis atsidaryti detalesnį straipsnį.

Dažnai vidinę nuorodą į vieną straipsnį pakanka pateikti vieną kartą. Paprastai neverta tokių nuorodų kartoti keletą kartų toje pačioje pastraipoje ar tame pačiame skyriuje. Tačiau tai negalioja įvairiems sąrašams, nes kiekvienas jų elementas beveik visada turi išlaikyti formatavimą, analogišką kitų elementų formatavimui. Rekomenduojama nuorodas pateikti taip, kad nuorodos tekstas kuo mažiau skirtųsi nuo straipsnio ar nukreipimo, į kurį rodo nuoroda, pavadinimo.

Paprastai nuorodos pageidautina pateikti į tokius straipsnius, kurie padėtų suprasti atitinkamą straipsnį, skyrių, pastraipą ar sakinį. Jei įmanoma, pageidautina naudoti nuorodas į kuo detalesnius straipsnius, pavyzdžiui, „[[Lietuvos vėliava]]“, o ne „[[Lietuva|Lietuvos]] [[vėliava]]“. Nerekomenduojama pateikti nuorodų į nukreipiamuosius straipsnius, kurie rodo atgal į straipsnį, kuriame yra nuoroda.

Naudojant nustatymus pagal nutylėjimą vidinės nuorodos į dar nesukurtus straipsnius pateikiamos raudonu tekstu, dėl to jos ir vadinamos „raudonomis nuorodomis“. Raudonoms nuorodoms galioja tos pačios rekomendacijos, kaip ir kitoms vidinėms nuorodoms, tačiau nepatartina kurti raudonų nuorodų į straipsnius, kurie patys neturėtų būti sukurti dėl reikšmingumo trūkumo arba netinkamo pavadinimo.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra nepastebimai raudonų nuorodų pildymas straipsniais.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga