Parnidžio kopa: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Kusurija (aptarimas | indėlis)
{{Commonscat|Parnidžio kopa}}
Nėra keitimo santraukos
Eilutė 2: Eilutė 2:
[[Vaizdas:Nidos kopos 2008.jpg|thumb|260px|Parnidžio kopa]]
[[Vaizdas:Nidos kopos 2008.jpg|thumb|260px|Parnidžio kopa]]


'''Parnidžio kopa''' – pustoma smėlio [[kopa]] [[Nida|Nidos]] pietuose, [[Kuršių Nerija|Kuršių Nerijoje]], 52 m virš jūros lygio. Ant kopos viršūnės įrengta apžvalgos aikštelė, [[1995]] m. pastatytas saulės [[laikrodis]]. Tik pastatytas jis buvo 12 metrų aukščio, 200 tonų svorio, tačiau [[1999]] m. [[gruodžio 4]] d. praūžęs [[uraganas]] „Anatolijus“ apgadino laikrodį ir šiuo metu jo „rodyklės“ aukštis dvigubai mažesnis. Tai unikali vieta, Kuršių nerija vienintelė vieta Lietuvoje, kur [[saulė]] leidžiasi ir teka nuo vandens paviršiaus.
'''Parnidžio kopa''' – pustoma smėlio [[kopa]] [[Nida|Nidos]] pietuose, [[Kuršių Nerija|Kuršių Nerijoje]], 52 m virš jūros lygio.
2011 m. laikrodis atstatytas. Laikrodžio autorius Ričardas Krištopavičius.


Iš kopos viršūnėje įrengtos apžvalgos aikštelės atsiveria plati [[Nida|Nidos]] miestelio apylinkių panorama: daugiau nei 130 metų jūra ir mariomis plaukiantiems žvejams kelią rodantis senasis švyturys, plačiausia [[Kuršių nerija|Kuršių nerijos]] vieta – Bulvikio ragas, raudonomis čerpėmis dengti Nidos namukų siluetai, tyvuliuojančios Kuršių marios. Esant geram orui nuo Parnidžio kopos galima pamatyti ir kitoje Kuršių marių pusėje esantį [[Ventės ragas|Ventės rago]] pusiasalį.

Kuršių nerija vienintelė vieta Lietuvoje, kur [[saulė]] leidžiasi ir teka nuo vandens paviršiaus.
Apie kopą veda 1,8 km Parnidžio pažintinis takas.
Apie kopą veda 1,8 km Parnidžio pažintinis takas.


== Vietovardžio kilmė ==
[[2011]] m. atstatytas saulės laikrodis.
Įdomi yra Parnidžio kopos pavadinimo interpretacija – vietiniai gyventojai mano, kad pavadinimas kilęs nuo frazės „perėjusi per Nidą“, mat ši vėjo pustoma kopa net kelis kartus „perkeliavo“ per [[Nida|Nidos]] gyvenvietę. Iš tiesų, pustomos kopos ypač jautriai reaguoja į žmonių lankymąsi. Mokslininkų skaičiavimais, kiekvienas žmogus lipdamas ar leisdamasis stačiais kopų šlaitais, išjudina kelias tonas smėlio, todėl keliautojams leidžiama laipioti tik specialiais tam įrengtais takais

== Saulės laikrodis ir kalendorius ==
Ant kopos viršūnės įrengta apžvalgos aikštelė, [[1995]] m. pastatytas saulės [[laikrodis]]. Tik pastatytas jis buvo 12 metrų aukščio, 200 tonų svorio, tačiau [[1999]] m. [[gruodžio 4]] d. praūžęs [[uraganas]] „Anatolijus“ apgadino laikrodį ir jo „rodyklės“ aukštis tapo mažesnis.

2011 m. laikrodis atstatytas. Laikrodžio autorius Ričardas Krištopavičius.
Granitinis [[Saulės laikrodis]], pastatytas ant Parnidžio kopos, tiksliai rodo laiką.

[[Saulės laikrodis]] – tai 13,8 m aukščio akmens stulpas, sveriantis 36 tonas. Ant šalia jo iškilusių nedidelių pakopėlių, padengtų granito plokštėmis, iškaltos valandų ir pusvalandžių įraižos, taip pat po vieną kiekvienam mėnesiui, ir dar keturioms saulėgrįžoms ir [[Lygiadienis|lygiadieniams]]. Saulės laikrodžio išvaizdą padiktavo pati gamta – čia nepamatysite jokių meninių išmonių, atidžiau įsižiūrėję suprasite, kad pakopėlių geometrija primena vėjo atpustomų senkopių smėlio sluoksnius.
[[Astronomija|Astronominiu]] požiūriu Parnidžio kopa – ideali ir vienintelė saulės laikrodžiui tinkama vieta [[Lietuva|Lietuvoje]].
<ref>http://www.lithuania.travel/lt/objektai/parnidzio-kopa-su-saules-laikrodziu-kalendoriumi-/488</ref>



[[Vaizdas:Panorama nuo parnidzio kopos į pietvakariu puse.JPG |center|800px|Panorama nuo Parnidžio kopos į pietvakarių pusę]]
[[Vaizdas:Panorama nuo parnidzio kopos į pietvakariu puse.JPG |center|800px|Panorama nuo Parnidžio kopos į pietvakarių pusę]]

11:16, 14 lapkričio 2014 versija

55°17′30″ š. pl. 20°59′40″ r. ilg. / 55.29167°š. pl. 20.99444°r. ilg. / 55.29167; 20.99444

Parnidžio kopa

Parnidžio kopa – pustoma smėlio kopa Nidos pietuose, Kuršių Nerijoje, 52 m virš jūros lygio.

Iš kopos viršūnėje įrengtos apžvalgos aikštelės atsiveria plati Nidos miestelio apylinkių panorama: daugiau nei 130 metų jūra ir mariomis plaukiantiems žvejams kelią rodantis senasis švyturys, plačiausia Kuršių nerijos vieta – Bulvikio ragas, raudonomis čerpėmis dengti Nidos namukų siluetai, tyvuliuojančios Kuršių marios. Esant geram orui nuo Parnidžio kopos galima pamatyti ir kitoje Kuršių marių pusėje esantį Ventės rago pusiasalį.

Kuršių nerija vienintelė vieta Lietuvoje, kur saulė leidžiasi ir teka nuo vandens paviršiaus. Apie kopą veda 1,8 km Parnidžio pažintinis takas.

Vietovardžio kilmė

Įdomi yra Parnidžio kopos pavadinimo interpretacija – vietiniai gyventojai mano, kad pavadinimas kilęs nuo frazės „perėjusi per Nidą“, mat ši vėjo pustoma kopa net kelis kartus „perkeliavo“ per Nidos gyvenvietę. Iš tiesų, pustomos kopos ypač jautriai reaguoja į žmonių lankymąsi. Mokslininkų skaičiavimais, kiekvienas žmogus lipdamas ar leisdamasis stačiais kopų šlaitais, išjudina kelias tonas smėlio, todėl keliautojams leidžiama laipioti tik specialiais tam įrengtais takais

Saulės laikrodis ir kalendorius

Ant kopos viršūnės įrengta apžvalgos aikštelė, 1995 m. pastatytas saulės laikrodis. Tik pastatytas jis buvo 12 metrų aukščio, 200 tonų svorio, tačiau 1999 m. gruodžio 4 d. praūžęs uraganas „Anatolijus“ apgadino laikrodį ir jo „rodyklės“ aukštis tapo mažesnis.

2011 m. laikrodis atstatytas. Laikrodžio autorius Ričardas Krištopavičius. Granitinis Saulės laikrodis, pastatytas ant Parnidžio kopos, tiksliai rodo laiką.

Saulės laikrodis – tai 13,8 m aukščio akmens stulpas, sveriantis 36 tonas. Ant šalia jo iškilusių nedidelių pakopėlių, padengtų granito plokštėmis, iškaltos valandų ir pusvalandžių įraižos, taip pat po vieną kiekvienam mėnesiui, ir dar keturioms saulėgrįžoms ir lygiadieniams. Saulės laikrodžio išvaizdą padiktavo pati gamta – čia nepamatysite jokių meninių išmonių, atidžiau įsižiūrėję suprasite, kad pakopėlių geometrija primena vėjo atpustomų senkopių smėlio sluoksnius. Astronominiu požiūriu Parnidžio kopa – ideali ir vienintelė saulės laikrodžiui tinkama vieta Lietuvoje. [1]


Panorama nuo Parnidžio kopos į pietvakarių pusę
Panorama nuo Parnidžio kopos į pietvakarių pusę

Galerija


  1. http://www.lithuania.travel/lt/objektai/parnidzio-kopa-su-saules-laikrodziu-kalendoriumi-/488