Tridyglė medūznamė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peprilus triacanthus
Tridyglė medūznamė (Peprilus triacanthus)
Tridyglė medūznamė (Peprilus triacanthus)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Potipis: Stuburiniai
( Vertebrata)
Antklasis: Kaulinės žuvys
( Osteichthyes)
Klasė: Stipinpelekės žuvys
( Actinopterygii)
Būrys: Ešeržuvės
( Perciformes)
Šeima: Medūznaminės
( Stromateidae)
Gentis: Amerikinės medūznamės
( Peprilus)
Rūšis: Tridyglė medūznamė
( Peprilus triacanthus)
Binomas
Peprilus triacanthus
Peck, 1804

Tridyglė medūznamė (Atlanto taukžuvė, sviestažuvė) (Peprilus triacanthus; angl. dollarfish, American butterfish, sin. Poronotus triacanthus[1].) – giliavandenė tropinių jūrų žuvis (medūznaminių (Stromateidae) šeima), gyvenanti tik šiltuose vandenyse ir gali išgyventi net 200 m gylyje. Dažnai sugaunama Australijos ir Naujosios Zelandijos pakrantėse.

Svietažuvės yra tamsiai rudos, bet kuo senesnės, tuo tamsesnės, todėl brandžios žuvys gali būti visai juodos. Jų kūną dengia maži žvyneliai, galva apvali, didelėmis akimis. Kai kurios šios žuvies rūšies atmainos gali užaugti net iki dviejų metrų ilgio, o sverti daugiau kaip trisdešimt ar net penkiasdešimt kilogramų. Maitinasi mažomis žuvimis, kalmarais ir vėžiagyviais.

Plaukioja dideliais būriais, paprastai gaudomos tamsoje. Plaukioja arti vandens paviršiaus 120–150 cm gylyje, bet žiemą ir ankstyvą pavasarį aptinkamos ir 100–200 m gylyje.

Sviestažuvė – pavadinimas, šį tą pasakantis apie iš jos gaminamų patiekalų skonį. Gurmanai teigia, kad tai labai švelni, nesausa, truputį sviesto skonį primenanti žuvis. Jos mėsa balta. Sviestažuvėje gausu riebalų, kurių žmogaus organizmas negali suvirškinti ir nepasisavina. Todėl būtina ją tinkamai paruošti, kad neskaidomų riebalų perteklius nesukeltų pykinimo.

Sviestažuvės filė ypač tinka kepti ant grotelių ar žarijų. Prie patiekalų, pagamintų iš šios žuvies, labai tinka įvairios daržovės ir padažai, ypač – špinatų, ciberžolės padažai, virti ryžiai bei šparagai ir brokoliai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Peprilus triacanthus (Peck, 1804)