Sutemos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Sutemos vasarą. Kėdainių apylinkės
Sutemos Laplandijoje vidurvasarį

Sutemos (dar žara, brėkšma, žlėja) – dangaus skliauto spindesys tarp saulėlydžio ir nakties (vakare) bei nakties ir saulėtekio (ryte). Nors viršutinis Saulės kraštas yra po horizontu, sutemų metu dėl šviesos sklaidos Žemės atmosferoje būna dar gana šviesu.

Oficialiai yra išskiriamos trijų rūšių sutemos:

  • Civilinės sutemos (kai kur dar galima rasti pavadinimą pilietinės sutemos) – tai laikotarpis, kai Saulė po horizontu yra 0° – 6°, kuomet dar nereikia dirbtinio apšvietimo.
  • Navigacinės sutemos – laikotarpis, kai Saulė po horizontu yra 6° – 12°. Jūroje per navigacinius prietaisus tuo metu dar galima įžiūrėti horizonto liniją, nuo kurios yra atskaitomi navigacinių žvaigždžių aukščiai.
  • Astronominės sutemos – laikotarpis, kai Saulė po horizontu yra 12° – 18°. Jo metu dar negalime danguje matyti silpniausių žvaigždžių, astronomai dar negali vykdyti kokybiškų stebėjimų.

Šiaurės platumose vasarą astronominės sutemos būna visą naktį, jei vietovės geografinė platuma yra didesnė už 60,5° š. pl. (pietų platumose – jei didesnė už 60,5° p. pl.). Tokios naktys vadinamos baltosiomis naktimis.


Commons-logo.svg Vikiteka: Sutemos – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka