Sutemos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Sutemos kovo pradžioje. Kėdainių apylinkės
Sutemos Laplandijoje vidurvasarį

Sutemos yra reiškinys, kai po Saulės laidos (arba prieš jos patekėjimą) tamsu pasidaro ne iškart, o palaipsniui. Nors viršutinis Saulės kraštas jau yra po horizontu, sutemų metu dėl šviesos sklaidos Žemės atmosferoje būna dar gana šviesu.

Yra išskiriamos trijų rūšių sutemos:

  • Civilinės sutemos (kai kur dar galima rasti pavadinimą pilietinės sutemos) – tai laikotarpis, kai Saulė po horizontu yra 0° – 6°, kuomet dar nereikia dirbtinio apšvietimo.
  • Navigacinės sutemos – laikotarpis, kai Saulė po horizontu yra 6° – 12°. Jūroje per navigacinius prietaisus tuo metu dar galima įžiūrėti horizonto liniją, nuo kurios yra atskaitomi navigacinių žvaigždžių aukščiai.
  • Astronominės sutemos – laikotarpis, kai Saulė po horizontu yra 12° – 18°. Jo metu dar negalime danguje matyti silpniausių žvaigždžių, astronomai dar negali vykdyti kokybiškų stebėjimų.

Šiaurės platumose vasarą astronominės sutemos būna visą naktį, jei vietovės geografinė platuma yra didesnė už 60,5° N (pietų platumose – jei didesnė už 60,5° S). Tokios naktys vadinamos baltosiomis naktimis.

Vikiteka