Subahas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Akbaro įkurti ir keli vėlesnieji subahai

Subahas (subah) - provincija, pirmo lygio administracinis vienetas, naudotas Indijos subkontinente, Mogolų imperijoje nuo 1572 m. Subaho vietininkas vadinosi subahdar. Subahai dalinosi į rajonus sarkar, šie - į pargana ir mahal.

Raida[taisyti | redaguoti kodą]

Subahai buvo įkurti imperatoriaus Akbaro, kuris 1572-1580 m. išsiplėtusioje imperijoje įvykdė administracinę reformą. Jis įkūrė 12 subahų: Kabulas, Lahoras, Multanas, Adžmeras, Gudžaratas (sostinė Ahmedabadas), Delis, Agra, Malva (sostinė Udžainas), Avadhas, Alahabadas, Biharas (sostinė Patna), Bengalija (sostinė Radžmahalis).

Akbarui prijungus naujas sritis, buvo įkurti dar trys Sabahai, tokiu būdu jų skaičių išplečiant į 15: Beraras (1596, sostinė Eličpuras), Khandešas (arba Dandešas, 1601), Ahmadnagaras (1636, kitaip Daulatabadas, Aurangabadas).

Džahangyrui (1605-1627) valdant, įkurti dar du sabahai, tokiu būdu jų tapo 17. Orisa atskirta nuo Bengalijos.

Džahanšacho (1628-1658) laikais kai kurie sabahai buvo padalinti, ir galutinis jų skaičius išaugo iki 22. Nuo Beraro buvo atskirta Telangana, o 1657 m. ji įjungta į Zafarabadą; Kašmyras buvo atskirtas nuo Kabulo, Thatta (Sindhas) - nuo Multano, Bidaras nuo Ahmadnagaro. Kurė laiką kaip atskiras subahas egzistavo Kandaharas, bet jis atiteko Persijai 1648 m. Tuo metu Agra pervardinta Akbarabadu, o Delis - Šahdžahanbadu.

Aurangzebas (1658-1707) išplėtė imperiją, ir pridėjo du naujus subahus: Bidžapurą (1686 m.) ir Golkondą (Haidarabadą, 1687 m.). Tokiu būdu jo laikais buvo 21 subahas: Kabulas, Kašmyras, Lahoras, Multanas, Delis, Agra, Avadhas, Illahabadas, Biharas, Bengalija, Orisa, Malva, Adžmeras, Gudžaratas, Beraras, Khandešas, Aurangabadas, Bidaras, Thatta, Bidžapuras, Haidarabadas.

Paskutinysis subahas pridėtas 1710 m., valdant Bahadur Šah. Tai buvo Arkotas. XVIII a. viduryje Mogolų imperijai subyrėjus, dauguma subahų paskelbė nepriklausomybę arba buvo integruoti į Maratų, Duranių imperijas. Paskutinieji Mogolai tevaldė vienintelį subahą - Delį.