Simone Martini

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Simonės Martinio „Geroji naujiena“ (1333, detalė, (Uficių galerija)

Simonė Martinis (it. Simone Martini (apie 12841344) – italų Protorenesanso dailininkas iš Sienos, gotikinio stiliaus atstovas.

Biografija[taisyti | redaguoti kodą]

Manoma, kad Simonė Martinis gimė Sienoje 1280 - 1285 m. laikotarpyje. Apie jo jaunystės metus nežinoma nieko. Tik 1316 m. freska „Maesta“ Palazzo Pubblico rūmuose (to meto Sienos miesto vyriausybės rūmai) yra datuota ir jo paties pasirašyta. Manoma, kad tuo metu Simonė jau buvo žinomas dailininkas, kitaip nebūtų gavęs prestižinio užsakymo. Manoma, kad Simonė buvo Dučo mokinys. Giorgio Vasari po 200 metų parašytoje biografijoje tikina, kad Simonė buvo Džoto mokiniu, kurį lydėjo į Romą darbams Šv. Petro bazilikoje. Taip pat, Simonės kūryboje jaučiama prancūzų gotikinių darbų įtaka. Kaip ten bebūtų, Simonės Martinio ankstyvieji darbai yra aiškiai itakoti Dučo. Pavyzdžiui, „Maesta“ panaši į Dučo „Maestą“ buvusią tuo metu Sienos katedroje. Tačiau darbe, kurį perdarys 1321 m., Simonė Martinis suteikė aiškiai gotikinės stilistikos bruožus, skirtingai nuo Dučo, kuris pranašauja Renesansą.

1317 m. Neapolyje Simonė Martinis ištapė altorių (pavadinimu „Šv. Luji iš Tulūzos karūnuoja brolį Robertą iš Anžu“), o 1319 m. jau Pizoje ištapė poliptiką Santa Caterina bažnyčioje. 1320 m. jis dirbo Šv. Martyno iš Turo koplyčioje San Francesco (Šv. Pranciškaus) bažnyčioje Asyžiuje. Po to, neaišku kada, nutapė bene pirmą pasaulietinės temos paveikslą Sienos istorijoje - respublikos generolo Guido Riccio da Fogliano. 1333 m. Simonė Martinis baigė ir pasirašė ant garsiausio savo darbo „Geroji naujiena“ Sienos katedroje (šiuo metu Uficių galerijoje), kurį atliko kartu su pusbroliu Lippo Memmi.

1339 m. dailininkas apsigyveno Avinjone prie popiežiaus aplinkos. Čia jis nutapė Petrarkai jo mylimosios Lauros portretą (darbas minimas dviejuose Petrarkos sonetuose, tačiau yra neišlikęs). Simonė Martinis mirė 1344 m. Avinjone. Jo darbų įtaka bus jaučiama vėlesnių prancūzų gotikinio stiliaus dailininkų kūryboje.

Darbų galerija[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg Vikiteka: Simone Martini – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka