Tiesioji žarna

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Rectum)
Žarnynas
Tiesioji žarna:
1. Raumeninis dangalas
2. Ampulė
3. Keliamasis raumuo
4. Išorinis išangės raukas

Tiesioji žarna (lot. rectum intestinum) – apie 20 cm storosios žarnos galinė dalis,[1] kuri kaupia išmatas iki jos pašalinamos. Išsidėsčiusi mažajame dubenyje. Ji baigiasi išange. Tiesioji žarna susiraito įvairiose plokštumose, ypač didelis jos linkis yra ties kryžkaulio vidiniu paviršiumi. Tarpvietės srityje žarna išlinkusi į priekį. Ties linkiais yra gilios gleivinės raukšlės (plicae transversales recti). Ties išangės pradžia yra ryškus tiesiosios žarnos išilginės raukšlės praplatėjimas, sudarantis atvirus į viršų ančius (lot. sinus rectales). Šiuose ančiuose esant vidurių užkietėjimui gali kauptis išmatų likučiai. Geivinėje gausu liaukų, lengvinančių išmatų slinkimą link išangės.

Tiesiosios žarnos išilginių raukšlių srityje yra veninis rezginys (lot. plexus hemorrhoidalis), kuris kartais gali išsiplėsti, kraujuoti dėl sėdimo darbo, užkietėjusių vidurių ir sukelti hemorojų.

Tiesioji žarna nėra tiesi. Ji, leisdamasi į mažąjį dubenį pagal kryžkaulio dubeninį paviršių, iš pradžių išsilenkia atgal, po to, prieš pasibaigdama išange, nežymiai palinksta į priekį. Mažajame dubenyje tiesioji žarna praplatėja - ampulė, ampulla recti, o pabaiga siauresnė ir vadinama išangės kanalu, canalis analis, kuris baigiasi išeinamąja anga - išange, anus. Vyro dubenyje prieš tiesiąją žarną yra šlapimo pūslė ir priešinė liauka (prostata), o moters - gimda ir makštis.

Tiesiosios žarnos ampulės gleivinė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tiesiosios žarnos ampulės gleivinė yra susiraukšlėjusi išilginėmis raukšlėmis, kurias išeinamojo kanalo srityje sujungia kelios žiedinės raukšlės. Žarnos pradžioje buvęs vienasluoksnis gleivinės epitelis pasikečia daugiasluoksniu epiteliu ir palengva pereina į odą. Po išeinamojo kanalo gleivine yra gausus veninis rezginys, plexus venosus rectalis. Tiesiosios žarnos raumeninis dangalas sudarytas iš tolygiai išsidėsčiusio išilginio ir žiedinio raumeninių sluoksnių. Prieš išangę žiedinis sluoksnis baigiasi raumeniniu žiedu - nevalingu vidiniu išangės rauku. Išangės srityje, t. y. toje vietoje, kur žarna perveria dubens dugną, yra skersaruožis žiedinis tarpvietės raumuo - valingas išorinis išangės raukas, m. sphincter ani externus. Pačią tiesiosios žarnos pradžią pilvaplėvė apsupa iš visų pusių ir jos užpakalyje sudaro pasaitą, kuris žemiau prasiskečia, palieka tiesiąją žarną ir pereina ant mažojo dubens sienų bei organų. Pilaplėvė sudaro žarnos serozinį dangalą, o ten kur jo nėra, tiesioji žarna per adventiciją suauga su aplinkiniais organais.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Kazys Algimantas Tamašauskas, Rimvydas Stropus, Žmogaus anatomija, KMU leidykla, 2003 metai.