Nacionalinė dailės mokykla

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Mokyklos fasadas iš Bonaparto gatvės
Mokyklos fasadas iš Malakė krantinės

Nacionalinė dailės mokykla (pranc. École des Beaux-Arts) ENSBA – Aukštoji nacionalinė dailės mokykla (École nationale supérieure des Beaux-Arts) arba Paryžiaus aukštoji valstybinė meno bei dekoratyvinės ir taikomosios dailės mokykla.

Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Įsteigta 1793 m., sujungus Karališkąją architektūros akademiją (Académie Royale d'Architecture) ir Karališkąja tapybos ir skulptūros akademiją (Académie Royale de Peinture et de Sculpture). 1807 m. pavadinta Imperatoriškąja specialiąja dailes mokykla (Ecole Impériale et Spéciale des Beaux-Arts). [1]

XIX a. ji buvo viena įtakingiausių Europos dailės ir architektūros mokyklų, pasižymėjo akademistinėmis tradicijomis ir konservatyvumu. Mokslas iš pradžių vyko bendrajame skyriuje, po to - atskirose studijose, kurioms vadovavo profesoriai. Buvo 4 tapybos, 4 skulptūros, 7 architektūros dirbtuvės, 13 laisvų architektūros dirbtuvių už mokyklos ribų. 1819 m. ir 1863 m. mokykla reorganizuota. 1968 m. pertvarkyta: atsisakyta architektūros, paliktos tik dailės specialybės, pakeista programa ir struktūra. Liko 5 skyriai, daug laiko skirta savarankiškoms studijoms ir specializacijai.

Mokykla iš pradžių įsikūrė Luvre, 1807 m. perkelta į Keturių tautų kolegijos (Collège des Quatres Nations) pastatą. 18201832 m. architektas F. Debret perstatė ir mokyklai pritaikė seną augustiniečių vienuolyną. 1884 m. mokyklai atiduoti ir greta esantys barokiniai Chimay rūmai (1640 m. architektas F. Mansartas), kuriuos dekoravo J. A. D. Ingresas ir P. Delarošas.

Mokyklos absolventai tampa ENSBA asociacijos nariais ir nenutraukia ryšių su mokykla visą gyvenimą.

Direktoriai[taisyti | redaguoti kodą]

  • 1866-1878 m. Eženas Gijomas
  • Fransua Verlenas
  • Ivas Mišo
  • 1996-2000 m. Alfredas Pakemenas
  • nuo 2000 m. Anri-Klodas Kuso

Žymiausi mokiniai[taisyti | redaguoti kodą]


19351938 m. mokykloje mokėsi lietuvių grafikai Paulius Augius ir Viktoras Petravičius, 19361937 m. - skulptorius Bernardas Bučas.

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

  1. Lijana Šatavičiūtė Visuotinė lietuvių enciklopedija, IV t.