Mordechai Vanunu

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
 Crystal Clear action spellcheck.png  Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą ir apie tai, jei norite, praneškite Tvarkos projekte.
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite; apie sutvarkymą galite pranešti specialiame Vikipedijos projekte.

Mordechajus Vanunu (hebrajų kalba מרדכי ואנונו ‎ *1954 Spalio 13 Marakeše) – izraeliečių branduolinis technikas kuris 1986 m. atskleidė iki tol slaptą Izraelio branduolinių tyrimų programos, o taip pat faktišką šios šalies branduolinės ginkluotės egzistavimą.

Gyvenimas[taisyti | redaguoti kodą]

Vanunu buvo žydų-marokiečių emigrantų sūnus. Jo tėvas buvo rabinas Beerscheba mieste. Po karinės tarnybos Izraelyje, jis studijavo fiziką tik vienerius metus, kol turėjo nutraukti studijas dėl finansinių priežasčių. Nuo 1976 m. Vanunu dirbo naktinės pamainos kontrolieriumi Izraelio vyriausybės slėptame Dimona branduolinių tyrimų centre Negevo dykumoje, apie 90 km į pietus nuo Jeruzalės.

Vanunu lankė Beerschebos Universitete filosofijos kursą ir kartu iš politinių dešiniųjų persivertė į kraštutinių kairųjų stovyklą. Jis dalyvavo Izraelio komunistų kursuose ir galiausiai įstojo į komunistų partiją. Būdamas imigrantu, jis ten nesurado jokių draugų, taip pat žlugo meilės ryšys. 1985 m. gruodį iš Dimona branduolinių tyrimų centro jis buvo su 180 kitų darbuotojų atleistas ir nusprendė apkeliauti pasaulį.[1] Šiuo laikotarpiu Vanunu aplankė daugelį Azijos šalių. 1986 m., keliaudamas po Australiją , jis atsivertė į krikščionybę.[2] Netrukus po to, viešai paskelbė, jog Izraelis turi branduolinį ginklą. Pirmiausia susisiekė su laikraščiu Daily Mirror, kurio leidėjui Robert Maxwell išplatino iš Izraelio parsivežtas fotografijas.

Dar prieš tai, kai po išsamaus britų atomo eksperto Frank Barnaby patikrinimo, 1986 m. spalio 5 d. Vanunu liudijimą paskelbė Londono Sunday Times, tų metų rugsėjo 30 d. Vanunu Romoje buvo izraeliečių agentės Cheryl Ben Tov įviliotas į spąstus ir pagrobtas Izraelio slaptosios tarnybos Mossad bei laivu parplukdytas į Izraelį. Pagrobimas surengtas be Italijos valstybės sutikimo.

Izraelio vyriausybė šešias savaites griežtai neigė ką nors žinanti apie Vanunu likimą, kol jam pavyko pro policijos autobuso lango stiklą žurnalistams slapta parodyti raštelį, parašytą ant jo rankų delnų. Raštelis skelbė „Vanunu M - was hijacked - in Rome ITL - 30.9.86 - came to Rome - by BA Fly 504“. Už valstybės išdavimą ir šnipinėjimą jis buvo nuteistas 18 metų kalėjimo, iš kurių jam skirta 11 metų laisvės atėmimo bausmė Aškelono mieste Šikmos kalėjime.

2004 m. balandžio 21 d. Vanunu paleistas griežtomis sąlygomis. Jam uždrausta išvykti iš šalies, artintis prie užsienio ambasadų bei jis įpareigotas pranešti apie gyv. vietos pasikeitimą. Be to, nei internetu, nei mobiliuoju telefonu naudotis, bendrauti su užsienio žurnalistais jam nebuvo leista. Jis vis dar jaučiasi izoliuotas. Nepaisant paleidimo sąlygų Vanunu davė jau daugiau nei 100 interviu, dėl ko buvo ne sykį areštuotas. Po paleidimo iš kalėjimo jis apsigyveno Jeruzalėje.

2004 m. lapkričio 11 d. laikraštis "Ha'aretz" pranešė apie Vanunu suėmimą. Jis mėgino perduoti slaptą informaciją.

2007 m. liepos 2 d. Izraelio teismas nusprendė, jog Vanunu turi grįžti į kalėjimą šešiems mėnesiams. Izraelio teismas dar balandį pripažino Vanunu kaltu, kaip turėjusį ryšių su užsieniečiais ir pažeidusį lygtinio paleidimo sąlygas. Vanunu pateikė skundą ir bausmė jam buvo sumažinta 3 mėnesiais.

2009 m. gruodžio 28 d. Mordechajus Vanunu vėl suimtas [3][4] paleistas namų arešto sąlygomis. [5]

2007 nuosprendžiu paskirtos 3 mėnesių bausmės atlikimą Vanunu pradėjo 2010 m. gegužės 23 d. . Jis turėjo pasirinkti kalėjimą ar viešuosius darbus. Vanunu pasirinko viešuosius darbus ir pageidavo juos atlikti arabiškoje Rytų Jeruzalėje, kadangi jautė grėsmę žydiškoje Vakarų Jeruzalėje. Tai jam buvo uždrausta, todėl Vanunu gegužės 23 d. pradėjo kalėjimo bausmę.[6][7][8]-->

  1. Erich Follath: Das Phantom von Dimona. In: Der Spiegel, Heft 5 vom 26. Januar 2004, S. 110ff
  2. Annabel Wahba: Stolzer Staatsfeind, Der Tagesspiegel, 24. April 2004
  3. Atomexperte Vanunu erneut festgenommen, Der Standard, kitą dieną
  4. Israeli Police Arrest Nuclear Whistleblower Vanunu, The New York Times, 29. Dezember 2009
  5. Vanunu arrested for meeting-foreigner
  6. SonntagsZeitung: Israelischer Atom-Forscher Vanunu tritt dreimonatige Haftstrafe an Artikel vom 24. Mai 2010
  7. Haaretz: 'Shame on you, democracy,' Vanunu yells as he returns to prison (englisch) Artikel vom 24. Mai 2010
  8. Amnesty International: Israeli government urged not to jail nuclear whistleblower again Presseerklärung vom 12. Mai 2010