Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, LPKTSLietuvos politinė partija, 19902004 m. veikusi visuomeninės politinės organizacijos teisėmis, 2004 m. vasario 7 d. susijungusi su Tėvynės sąjunga.

Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Įkurta 1988 m. liepos 30 d., sukvietus pirmąjį buvusių tremtinių ir politinių kalinių suvažiavimą, iš pradžių pavadinta Tremtinio klubu. Vėliau ši visuomeninė organizacija tapo visuomenine politine Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga.

Veikla[taisyti | redaguoti kodą]

Sąjunga buvo sutelkusi istorikų grupę, kuri rinko ir publikavo rezistencinę medžiagą, leido žurnalą „Laisvės kovų archyvas“, savaitraštį „Tremtinys“, tremtinių ir partizanų atsiminimų knygas, organizavo paramą sergantiems ir nelaimės ištiktiems buvusiems politiniams kaliniams ir tremtiniams.

Genocido, rezistencijos ir tremties muziejai įkurti Kaune, Marijampolėje, Alytuje, Panevėžyje. Remiantis Kultūros ir švietimo ministerijos bei Tremtinių ir politinių kalinių sąjungos muziejaus steigimo sutartimi 1992 m. spalio 15 d. įsteigtas Lietuvos genocido aukų muziejus Vilniuje. Sąjungos lėšomis ir pastangomis Lietuvoje pastatyta šimtai paminklų ir keletas memorialų žuvusiems Lietuvos partizanams ir okupantų nukankintiems Laisvės kovotojams atminti.

Politinė veikla[taisyti | redaguoti kodą]

Politinėje veikloje politiniai kaliniai ir tremtiniai dalyvavo nuo pirmųjų 1990 m. rinkimų į LTSR Aukščiausiąją tarybą ir savivaldybes. Savivaldybių tarybų nariais atskitais sąrašais arba koalicijose (dažniausiai su Tėvynės sąjunga) buvo išrinkta per 900 sąjungos narių arba jos kandidatų. 2002 m. ataskaitoje sąjunga nurodė turinti 15,4 tūkst. narių.

Vadovai[taisyti | redaguoti kodą]

LPKTS pirmininku buvo Povilas Jakučionis. Atkurtos Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininku buvo Antanas Lukša, nuo 2010 m. gegužės 15 - Povilas Jakučionis.

Susijungimas[taisyti | redaguoti kodą]

2004 m. vasario 7 d. bendrame suvažiavime pariteto pagrindais susijungė su Tėvynės sąjunga. Jungtinėje partijoje įkurta Politinių kalinių ir tremtinių frakcija, galinti turėti juridinio asmens arba juridinio asmens filialo statusą. Pagal abiejų partijų sutartį pasibaigiantys juridiniai asmenys:

  • 1. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, įmonės kodas 9072207, buveinės adresas – Laisvės alėja 39, Kaunas;
  • 2. Tėvynės Sąjunga, įmonės kodas 9159721, buveinės adresas – Gedimino pr. 15, Vilnius;
  • 3. Naujas juridinis asmuo, kuriam pereina visos reorganizuojamų asmenų teisės ir pareigos: Tėvynės Sąjunga (konservatoriai, politiniai kaliniai ir tremtiniai, krikščioniškieji demokratai), kurios buveinės adresas – Gedimino pr. 15, Vilnius.

Dalį nepolitinės buvusios LPKTS veiklos perėmė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrija.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]