Kukmedis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Taxus
Europinis kukmedis (Taxus baccata)
Europinis kukmedis (Taxus baccata)
Mokslinė klasifikacija
Domenas: Eukariotai
(Wikispecies-logo.svg Eukaryota)
Karalystė: Augalai
(Wikispecies-logo.svg Plantae)
Skyrius: Pušūnai
(Wikispecies-logo.svg Pinophyta)
Klasė: Pušainiai
(Wikispecies-logo.svg Pinopsida)
Šeima: Kukmediniai
(Wikispecies-logo.svg Taxaceae)
Gentis: Kukmedis
(Wikispecies-logo.svg Taxus)
Mokslinis pavadinimas
Taxus
L., 1753
Kukmedžių (Taxus) genties rūšys
  1. Europinis kukmedis (Taxus baccata)
  2. Trumpaspyglis kukmedis (Taxus brevifolia)
  3. Kanadinis kukmedis (Taxus canadensis)
  4. Dygusis kukmedis (Taxus cuspidata)
  5. Taxus floridana
  6. Taxus fuana
  7. Taxus globosa
  8. Taxus sumatrana
  9. Himalajinis kukmedis (Taxus wallichiana)

Kukmedis (lot. Taxus) – pušainių (Pinopsida) klasės kukmedinių (Taxaceae) šeimos augalų gentis. Šie žemaūgiai arba vidutinio aukščio, (užaugantys nuo 1 iki 40 m aukščio, o kamieno skersmuo gali siekti iki 4 m) medžiai ir krūmai priklauso plikasėklių induočių grupei. Auga palyginus lėtai, bet gali būti labai ilgaamžiški augalai - augti daugiau kaip 2000 metų. Visi nuodingi, išskyrus sėklamakštę. Gentyje 9 rūšys, iš kurių Europinis kukmedis (Taxus baccata) vienintelė kukmedinių (Taxaceae) šeimoje rūšis, savaime augusi Lietuvoje ir laukinėje gamtoje išnykusi . Dabar rūšis įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą, bet iki šiol jokia Lietuvos valstybinė institucija atsakinga už šalies biologinę vietinių rūšių įvairovę, nedėjo pastangų atkūrti jų populiaciją.

Visos išskiriamos kukmedžių (Taxus) genties rūšys viena su kita yra labai artimai susiję ir dėl šito dalyko, kai kurie botanikai linkę jas laikyti vienos rūšies porūšiais arba regioninėmis atmainomis ir kaip pagrindu laikomas europinis kukmedis (Taxus baccata), kuris buvo pirmas moksliškai apibūdintas. Iš visų kukmedžių (Taxus) rušių tik Taxus sumatrana rūšis nuo kitų kiek nutolusi, kuri natūraliai paplitusi Sumatros ir Sulavesio salose, kurios priskiriamos prie Malezijos geobotaninio augalijos regiono.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Vikiteka

Dendrologija
Botanika · Augalija · Flora · Augalai · Sumedėjęs augalas · Liana · Puskrūmis · Krūmokšnis · Krūmas · Medis · Vaismedis

Lietuvos medžių ir krūmų rūšys · Lietuvos svetimžemė dendroflora · Išskirtiniai pasaulio ir Lietuvos medžiai · Iliustruotas Lietuvos augalų genčių vardynas

Miškas · Miško skliautas · Lietuvos miškai · Pasaulio miškai (šalys pagal miškų plotą) · Miškų nykimas (neteisėtas miško kirtimas)

Miškininkystė (ekologinė miškininkystė) · Miško atkūrimas · Įveisimas · Miškų ūkis · Miškų urėdija · Girininkija · Eiguva · Lietuvos miškų institutas