Kopenhagos kriterijai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Kopenhagos kriterijais vadinami kriterijai, kuriuos turi atitikti į Europos Sąjungą norinčios įstoti šalys.

Geografinė Europa (žalia), Valstybių iš dalies esančių Europoje dalys Azijoje ir Azijos šalys kultūriškai laikomos Europos dalimi (melsva)

Šiuo kriterijus 1993 m. gruodžio 22 d. nustatė Europos Taryba susitikime Kopenhagoje, kuriame buvo ruošiamasi Europos Sąjungos plėtrai į Rytus. Iš viso buvo nustatyti trys kriterijai, kuriuos turi atitikti šalys kandidatės, grupės: politiniai, ekonominiai ir teisės suderinamumo.

Visus kriterijus šalys turi atitikti iki derybų dėl stojimo pabaigos, t. y. iki faktiško priėmimo į Sąjungą.

1999 m. gegužę įsigaliojus Amsterdamo sutarčiai, Kopenhagoje nustatyti politiniai kriterijai buvo įtraukti į pagrindinius Europos Sąjungos sutarties principus. Europos Sąjungos sutarties 6 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad: „Sąjunga remiasi laisvės, demokratijos, pagarbos žmogaus teisėms bei teisėtumo principais“. Europos Sąjungos sutarties 49 straipsnyje nustatyta, kad: „Visos Europos valstybės, kurios atitinka 6 straipsnio 1 dalies principus, gali tapti Sąjungos narėmis“. Šie principai įtraukti ir į Europos Sąjungos žmogaus teisių chartiją, kurią 2000 m. gruodžio mėn. Nicoje priėmė Europos Taryba.

Politiniai kriterijai[taisyti | redaguoti kodą]

Ekonominiai kriterijai[taisyti | redaguoti kodą]

  • Veiksminga rinkos ekonomika
  • Sugebėjimas konkuruoti bendrojoje Europos Sąjungos rinkoje.

Teisės suderinamumo kriterijus[taisyti | redaguoti kodą]

  • Sugebėjimas perimti Europos Sąjungos nariams keliamus įsipareigojimus ir tikslus. Tai praktiškai reiškia sugebėjimą perimti Europos Sąjungos teisę (Acquis communautaire).