Juozapas Senkovskis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Juozapas Senkovskis
P.F. Sokolov 050.jpg
Herbas "Prawdzic"
Herbas "Prawdzic"
Gimė: 1800 m. kovo 19 d.
Antagonka, Vilniaus apskritis
Mirė: 1858 m. kovo 4 d. (57 metai)
Sankt Peterburgas, Rusija
Veikla: orientalistas, poliglotas, redaktorius, kolekcionierius, keliautojas
Sritis: arabų kalba, Artimųjų Rytų kultūros
Organizacijos: Sankt Peterburgo universitetas
Pareigos: profesorius

Juozapas Julijonas Senkovskis (1800 m. kovo 19 d. – 1858 m. kovo 16 d.) – žymus lietuvių–lenkų kilmės orientalistas, poliglotas, redaktorius, kolekcionierius ir keliautojas.

Gyvenimas[taisyti | redaguoti kodą]

Juozapas Julijonas Senkovskis gimė 1800 m. Antalagonų kaime, netoli Vilniaus, senoje lenkų šlėktų giminėje. Mokėsi Minsko kolegijoje, vėliau Vilniaus universitete, kur klausydamasis J. Lelevelio paskaitų susidomėjo orientalistika. Savarankiškai išmoko daugelį rytų kalbų: arabų, koptų ir panašiai. Dalyvavo Šubravcų veikloje ir rašė straipsnius į jų žurnalą „Grindinio žinios“. 18201822 m. išvyko į Artimuosius Rytus, kur aplankė: Egiptą, Siriją, Sudaną (Nubiją) ir Etiopiją.

Grįžęs dirbo Rusijoje vertėju. Taip pat buvo paskelbtas Sankt Peterburgo universiteto arabų kalbos katedros profesoriumi. Savo nuotykius po rytų kraštus aprašė knygoje „Fantastiniai barono Brambeuso klajojimai“, kuri išleista 1833 m.

Dalyvavo įvairių Rusijos žurnalų leidyboje. Pats leido žurnalą „Skaitinių biblioteka“, kuris buvo populiarus to meto Rusijoje (ypač, jos provincijose). Jame buvo skelbiami tekstai išversti iš dvidešimt užsienio kalbų. Taip pat dirbo cenzoriaus pareigose bei inspektavo Vilniaus apygardos mokyklas.

Mirė 1858 m. Sankt Peterburge, Rusijoje, kur ir palaidotas.

Literatūra[taisyti | redaguoti kodą]