Jasper Johns

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jasper Johns
Gimė 1930 m. gegužės 15 d.
Augusta, Džordžija, JAV
Veikla JAV tapytojas, grafikas
Žymūs apdovanojimai
Vikiteka Jasper Johns

Džasperas Džonsas (angl. Jasper Johns, g. 1930 gegužės 15 d. Džordžijoje, JAV) – vienas garsiausių šiuolaikinių JAV dailininkų, tapytojas, grafikas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

D. Džonsas užaugo Alendeile, nedideliame miestelyje Pietų Karolinos valstijoje. Apibūdindamas šį savo gyvenimo laikotarpį, dailininkas yra sakęs: „Ten kur augau, nebuvo dailininkų ir meno, aš iš tikrųjų nežinojau, kas tai buvo“. D. Džonsas šiek tiek mokėsi tapybos Pietų Karolinos universitete, iš viso tris semestrus nuo 1947 iki 1948 m. Po to persikėlė į Niujorką, kur susipažino su Robertu Raušenbergu, iš kurio perėmė pažangiausias šiuolaikinio meno idėjas. Kartu su juo 6-ame dešimtmetyje davė pradžią popdailės raidai Amerikoje. Jį taip pat paveikė Marselio Diušano idėjos. „Dviračio ratas“ bei kiti Diušano sukurti kūriniai įkvėpė sukurti seriją daiktų iš bronzos 1950-1960 m.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Reikšmingiausiais D. Džonso tapybos kūriniais priimta laikyti seriją ankstyvųjų darbų , sukurtų 1950-ųjų metų antrojoje pusėje. D. Džonsas yra pirmasis dailininkas panaudojęs paveikslo siužetui valstybės simbolį – vėliavą. Tai darbas „Vėliava”, sukurtas susapnavus JAV vėliavą. Čia plokščiai nutapyta JAV vėliava ir tiek. Vėliau sukūrė darbą „3 vėliavos” – čia nutapytos 3 JAV vėliavos, sudėtos viena ant kitos. Dailininkas nesistengia jų natūralistiškai pavaizduoti – jis tik perteikia vėliavos esmę.

Kartais jo darbai priskiriami neo-dadaizmui, o ne popartui, nežiūrint to, kad dailininkas dažnai naudoja masinės kultūros vaizdinius. Ankstyviesiems darbams sukurti panaudoti paprasčiausi dalykai: vėliavos, žemėlapiai, taikinio diskai, raidės, skaičiai. Naudojama sodri ir vaizdinga tapymo technika, dažai į tapybos kūrinį įjungiant ir enkaustikos, reljefo elementus. Iš skulptūros kūrinių D. Džaspero kūryboje vyrauja paprasčiausi iš bronzos išlieti daiktai, pvz., elektrinis žibintuvėlis, lemputė, dantų šepetėlis. Vienas iš garsesnių tokių kūrinių – dvi alaus skardinės. Vėlesniuose darbuose meniniu objektu yra virtę įvairūs kasdieniniai daiktai, pvz., indai, valgymo įrankiai ar maisto produktų skardinės. Jie jungiami į paveikslo visumą.

1998 m. Metropoliteno muziejus sumokėjo virš 20 mln. dolerių už D. Džonso „Baltą vėliavą“.

Šiuo metu D. Džondsas gyvena Konektikute ir buvo brangiausiai apmokamas iš gyvenančių dailininkų.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.kommersant.ua/doc/777181[neveikianti nuoroda] Geras dailininkas – gyvas dailininkas

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]