Jacob van Ruisdael

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Jakobo van Reisdalio „Kukurūzų laukas prie Zeiderze įlankos“ (apie 1660, Boijmans Van Beuningen muziejus, Roterdamas)

Jakobas van Reisdalis (ol. Jacob van Ruisdael ar Ruysdael, 1628(29) m. Harlemas, Nyderlandai1682 m. kovo 14 d.) – vienas žymiausių XVII a. Nyderlandų baroko epochos tapytojų−peizažistų. Lietuvos dailės muziejaus rinkiniuose yra jo paveikslas „Krioklys“ (nuolatinėje ekspozicijoje Radvilų rūmuose).[1]

Biografija[taisyti | redaguoti kodą]

Jakobas Isaksonas van Reisdalis gimė 1628 arba 1629 m. Harlemo mieste menininkų šeimoje. Jo tėvas Izakas buvo tapytojas ir paveikslų rėmintojas. Pirmuosius mokslus Jakobas tikriausiai išėjo pas dėdę, peizažistą Salomoną van Reisdalį. 1646 m. datuojami pirmieji Van Reisdalio darbai. Po to jis keliavo po Nyderlandus ir Vokietiją. 1648 m. tapo Harlemo dailininkų gildijos nariu. Apie 1656 m. jis apsistojo Amsterdame. 1659 m. jam buvo suteiktos Amsterdamo piliečio teisės. Van Reisdalis Amsterdame sukūrė seriją Norvegijos peizažų su kriokliais. Įkvėpimo sėmėsi iš Alarto van Everdingeno paveikslų, kuris pabuvojo Skandinavijoje.

Gyvenimo pabaigoje, apie 1676 m. Van Reisdalis įgijo medicino daktaro laipsnį Prancūzijos Kano mieste. Spėjama, kad Van Reisdalis uždirbdavo pakankamai iš gydytojo amato. Dailininkas mirė 1682 m. kovo 14 d. Amsterdame. Palaidotas Šv. Onos kapinėse gimtajame Harleme. Jis dažnai vertinamas reikšmingiausiu XVII a. Nyderlandų dailės peizažistu. Jo darbai pažymėtini didingais debesų ir medžių vaizdais. Viso Jakobas van Reisdalis paliko apie 700 paveikslų ir 100 piešinių.[2] Gyvenimo metu dar kūrė ofortus. Jo mokiniu buvo Meindertas Hobema.

Darbų galerija[taisyti | redaguoti kodą]

Išnašos[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg Vikiteka: Jacob van Ruisdael – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka