Hematogenas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
 Battle for Wesnoth Map Editor.png  Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių (kiek įmanoma – moksliniu stiliumi). Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.

Hematogenas (lot. Haematogenum, gr. αιμα γενος, aima genos 'gimdantis kraują') – saldus profilaktinis funkcinis preparatas, stimuliuojantis raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, galintis padėti atstatyti geležies atsargas organizme. Pagrindinė veiklioji hematogeno medžiaga – albuminas, sintetinamas paėmus nedidelį kiekį gyvų veršelių kraujo. Kitos sudedamosios dalys dažniausia yra cukrus, sutirštintas pienas, gliukozės sirupas, augaliniai riebalai, vanilinas ir skirtingi skonį gerinantys priedai. Gaminamas daugiausia Centrinėje ir Rytų Europos šalyse.[1]

Hematogeno istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Hematogeno formulė buvo išrasta Šveicarijoje 1890 m. Pirmasis pasaulyje albuminą išgavo gydytojas Adolfas Hommelis. Tuo metu hematogenas buvo gaminamas skystu mikstūros pavidalu. 1917 m. hematogeno formulė parduota Rusijai, kur buvo sukurta iki šiol gyvuojanti hematogeno sudėtis – cukrus, kondensuotas pienas, sirupas, albuminas ir vanilinas. Saldainio pavidalą įgavęs hematogenas buvo patrauklesnis vartotojams.

Lietuvoje gaminamame hematogene geležis yra vien organinės kilmės, todėl organizmas ją gerai pasisavina ir nesukelia šalutinių poveikių. Jis turi vitamino C ir B grupės vitaminų, kurie pagerina geležies ir baltymų įsisavinimą.

Hematogeno poveikis[taisyti | redaguoti kodą]

Šimte gramų hematogeno yra daugiau nei 70 procentų rekomenduojamos geležies paros normos. Jo sudėtyje taip pat yra vitamino C, kuris pagerina geležies pasisavinimą. Geležis yra svarbi normaliai energinių medžiagų apykaitai, raudonųjų kraujo kūnelių kraujodarai ir hemoglobino susidarymui, deguonies pernešimui organizme, imuninės sistemos veiklai. Geležis padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį. Hematogeno plytelės gali būti papildytos folio rūgštimi, linų sėmenimis, vitaminu B6, niacinu, taurinu, pantoteno rūgštimi, riboflavinu, vitaminu B12, imbieru.

Indikacijos[taisyti | redaguoti kodą]

Hematogenas skiriamas geležies stokos anemijos profilaktikai, esant geležies stokos anemijai, bendram organizmo stiprinimui. Geležies gali trūkti augantiems vaikams, paaugliams, suaugusiems, turintiems riziką geležies stokos anemijai, intensyviai besimokantiems, nėščioms ir maitinančioms moterims, sportuojantiems ir aktyviems žmonėms, pagyvenusiems žmonėms, sveikstantiems po lėtinių, organizmą nualinusių ligų. Trūkstant geležies, žmogus jaučia silpnumą, nuovargį, sumažėja dėmesio koncentracija, išblykšta veido oda, sulėtėja vaikų augimas ir vystymasis, prastėja mokymosi rezultatai. Hematogenas taip pat rekomenduojamas anksčiau laiko gimusiems, infekcinėmis ligomis persirgusiems, neturintiems apetito vaikams.

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]