Gijenė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Prancūzijos istorinė provincija:
Guyenne
Šalis Prancūzija (Naujoji Akvitanija, Oksitanija)
Herbas
Tautos
Kalba oksitanų kalba
Valstybės Akvitanijos kunigaikštystė
Miestai Aženas, Perigė, Rodezas

Gijenė (oks. Guiana, pranc. Guyenne), dar žinoma kaip Gijena, Gajana – istorinė sritis (provincija) pietinėje Prancūzijoje, viena iš tradicinių Oksitanijos provincijų.

Apibrėžimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Terminas iš esmės naudojamas trimis skirtingais apibrėžimais:

  • Kadangi terminas yra kilęs iš suvulgarinto Akvitanijos pavadinimo (pranc. Aguyenne), seniausiais laikais jis naudotas įvardinti visą Akvitaniją, kurioje romėnų laikais buvo Akvitanijos Galija, ankstyvaisiais viduramžiais – Akvitanijos karalystė, o viduramžiais Akvitanijos kunigaikštystė (didžiausio išsiplėtimo laikotarpiu). Tuo atveju regionas apima visą pietvakarių Prancūziją iki Luaros upės šiaurėje.
  • Nuo XIII a. terminas pradėtas vartoti siauresne prasme, įvardijant tuo metu Akvitanijos kunigaikštystės valdytas žemes. Tuo atveju regionui priklauso Gaskonė ir į šiaurės rytus nuo jos buvusios grafystės: Perigoras, Kersi, Angenė, Ruergas ir kt. Šia prasme regionas dar gali būti vadinamas Gijene ir Gaskone.
  • Galiausiai, Gijene laikomos tik pastarojo regiono teritorijos atskiriant nuo jų Gaskonę. Šiame straipsnyje koncentruojamasi į šį regiono apibrėžimą.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gijenė yra geografiniame Oksitanijos centre. Tai – aukštumų regionas, per kurį teka didžiausios upės Dordona ir Lo. Į vakarus nuo jo yra Gaskonė, o į pietus – Langedokas. Rytuose yra Dofinė ir Provansas, o šiaurėje – Limuzenas ir Overnė.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tulūzos grafystės valdos XIII a. pradžioje

Iš dalies Gijenė sutapo su IV a. romėnų sukurta Antrosios Akvitanijos provincija. Vėliau regioną valdė Vestgotų karalystė, Frankų valstybė, Tulūzos grafystė. XIII a. dalis pastarosios teritorijų perėjo Anglijos Plantagenetų valdomai Akvitanijos kunigaikštystei, ir ilgainiui šis regionas pradėtas vadinti Gijene. Jį sudarė smulkios grafystės, tokios kaip Perigoras, Kersi, Angenė, Ruergas, Gevodenas ir kt. Tačiau Akvitanijos kunigaikščiai patys rezidavo Londone.

1451 m. Gijenę nukariavo Prancūzija ir prijungė ją prie karalystės. Tačiau regionas liko egzistuoti kaip tradicinė provincija. XVII a. ją sujungus su Gaskone, suformuota bendra generalgubernija su centru Bordo.

Šiuo metu regione yra šie departamentai: Lo ir Garona, Dordonė, Lo, Averonas, Tarnas ir Garona.