Gangchar Puensumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Gangchar Puensumas

Gangkhar Puensum (Gankar Punsum, Gankar Punzum) – aukščiausias Butano kalnas (Himalajų kalnyne), taip pat aukščiausias pasaulio kalnas, į kurį dar neįkopta. Aukštis 7570 m v.j.l. Pavadinimas reiškia „Baltoji trijų dvasingųjų brolių viršūnė“.

1983 m. leidus kopti į Butano kalnus, surengtos keturios nesėkmingos ekspedicijos. 1998 m. iš Tibeto viena ekspedicija pasiekė gretimą žemesnę kalno viršūnę.

Kalno aukštis išmatuotas 1922 m., tačiau tikslių regiono žemėlapių nėra: kalnas juose žymimas skirtingose vietose ir įvairaus aukščio. Todėl pirmoji ekspedicija dėl netikslaus žemėlapio kalno nerado.

1986 m. britų ekspedicija nurodo, kad kalnas yra 24 770 pėdų aukščio ir visas yra Butano teritorijoje, o gretimas kalnas Kula Kangri – visas Tibete. Kula Kangri (7554 m) yra atskiras kalnas 30 km į šiaurės rytus. Į jį pirmąsyk įkopta 1986 m. Žemėlapyje jo padėtis nurodoma skirtingai, Butane arba Tibete.

Nuo 1994 m. Butane uždrausta kopti į kalnus, aukštesnius nei 6000 m. Taip padaryta atsižvelgiant į vietinius tikėjimus. Nuo 2003 m. kopti uždrausta visai.

1998 m. japonų ekspedicija gavo leidimą iš Kinijos alpinistų asociacijos, tačiau ši atsiėmė leidimą dėl politinių nesutarimų su Butanu. 1999 m. ekspedicija išsiruošė šturmuoti viršukalnę iš Tibeto ir įkopė į 7535 m aukščio gretimą viršukalnę Liankang Kangri (šiaurinis Gankhar Puensum). Šios ekspedicijos ataskaitoje kalnas nurodomas kaip esantis Tibete, o siena tarp Tibeto ir Butano kerta Gankhar Puensum viršukalnę (vadinamą „aukščiausia Butano viršukalne“). Jos aukštis nurodomas 7570 m. Šį aukštį patvirtina japonų šaltiniai, kurie remiasi kiniškais. Butanas viršūnės netyrinėjo.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]