Ebola

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Virusai
Ebola virusas (Ebolavirus sp.)
Ebola virusas (Ebolavirus sp.)
Mokslinė klasifikacija
Grupė: RNR virusai
(Wikispecies-logo.svg [[:wikispecies:{{{taxon1}}}|{{{taxon1}}}]])
Eilė: Mononegavirales
(Wikispecies-logo.svg Mononegavirales)
Šeima: Filoviridae
(Wikispecies-logo.svg Filoviridae)
Gentis: Ebolavirus
(Wikispecies-logo.svg Ebolavirus)
Rūšis

Ebolavirus sp.

Liga

Ebolos hemoraginė karštinė

Ebolos hemoraginė karštinė (EHF, dažniausia vadinama tiesiog Ebola) – tai neseniai identifikuota, sunki, dažnai mirtina infekcinė liga, kuria serga žmonės ir kai kurie primatai. Ligą sukelia Ebolos virusas.

Tarp žmonių šis virusas plinta tik per skysčius (seiles, kraują ir kt., o tarp šimpanzių ir kitų primatų, kurie gali juo užsikrėsti, virusas plinta ir oro lašeliniu būdu, pvz., čiaudint). Nuo šios ligos vaistų ar vakcinos nėra, ji nepagydoma.

Ebola atrasta 1976 m. ir nuo to laiko keletas Ebolos variantų sukėlė epidemijas Kongo Demokratinėje Respublikoje, Gabone, Ugandoje ir Sudane, kurių metu pasiektas nuo 50 iki 90 proc. mirtingumas.

Ebolos virusas[taisyti | redaguoti kodą]

Virusas priklauso Filoviridae šeimai, kuriai taip pat priklauso ir Marburgo virusas. Virusas pavadintas pagal Ebolos upę Kongo Demokratinėje Respublikoje, šalia kurios dr. Ngoy Mushola 1976 m. užregistravo pirmąjį ligos protrūkį, ligai išplitus Yambuku (Kongo Demokratinė Respublika) ir Nzara (Sudanas) vietovėse. Iš 602 užregistruotų susirgimų 397 baigėsi mirtimi (66 %).

Du 1976 m. užregistruoti viruso variantai buvo pavadinti Zairo Ebola (EBO-Z) ir Sudano Ebola (EBO-S). Sudane mirtingumas nuo Ebolos buvo mažesnis (50 proc.) nei Zaire, kur mirtingumas buvo 90 proc.

1990 m. užregistruotas trečias panašus virusas Restono mieste Virdžinijoje (JAV) tarp beždžionių, importuotų iš Filipinų. Jis pavadintas Ebola-Reston. Šis viruso variantas plito oru, bet žmonių aukų nebuvo – nors keturi asmenys buvo nustatyti kaip nešiojantys virusą, nė vienas iš jų nesusirgo.

Vėliau Ebolos epidemijos kilo Zaire (1995 m. ir 2003 m.), Gabone (1994, 1995 ir 1996), Ugandoje (2000) ir dar kartą Sudane (2004). Naujas potipis identifikuotas pagal vieną atvejį Dramblio Kaulo Krante 1994 m., EBO-CI. 2003 m. 120 žmonių mirė Etoumbi (Konge), kuriame vėliau kilo dar kelios epidemijos, iš kurių naujausia – 2005 m. gegužės mėn.

Ebolos viruso simptomai – staiga sukilusi temperatūra, silpnumas, galvos skausmas, vėmimas ir kepenų problemos.


Vikiteka