Diskgolfas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Diskgolfas
Disc golf in basket.JPG
Aukščiausias sporto šakos valdymo organas PDGA (tarptautinė) Lietuvos diskgolfo federacija
Sportas išrastas JAV 1970 m.
Komandos Individualus sportas, būna porų varžybos
Registruoti Žaidėjai Daugiau negu 53000+[1]
Kontaktas Bekontaktis sportas
Naudojamas inventorius Skraidantis diskas
Divizionai Vyrų, moterų, mišrūs, jaunimo

Diskgolfas (angl. Disc Golf, trump. DG) yra labai panašus į tradicinį golfą, tik diskgolfe naudojami diskgolfo skraidantys diskai (diskai skiriasi nuo lėkščiasvydžio diskų, jie būna mažesni, sunkesni ir plonesni). Žaidimas buvo sukurtas Edo Headricko (Ed Headrick) 1976 metais JAV. Diskas iš starto vietos yra metamas link specialaus krepšio (mėgėjiškai žaidžiant gali būti naudojami ir kiti objektai). Žaidimo tikslas padarius kuo mažiau metimų įmesti diską į žaidimo krepšį. Taikiniai tradiciškai būna specialūs metaliniai krepšiai su grandinėmis diskams gaudyti.


Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Pirmasis skraidantis diskas buvo išrastas Volterio Morisono (Walter Morrison) 1948 metais JAV. 1957 m. Sausio 13 d. Wham-O žaislų kompanija nupirko išradimo teises ir pradėjo diskų gamybą su prekinio ženklo pavadinimu „Frisbee“.

Ši sporto šaka susiformavo apie 1970 metus. Žaidimo tikslas taip pat kaip įprastame golfe pataikyti į tikslą naudojant kuo mažiau bandymų. Diskgolfo atveju bandymai yra metimai nuo starto į sutartą taikinį, vienas toks etapas vadinamas „krepšiu“. Dažniausiai taikiniu būna specialus metalinis krepšys, tačiau mėgėjiškai žaidžiama naudojant ir bet kokį kitą objektą (pvz.: medį, didesni akmenį, kt.).

Diskgolfo entuziastai su Edu Hedriku (Ed Headrick) Jungtinės Amerikos valstijose supratę, kad šis sportas turi potencialo augti ir plėstis, 1976 metais įkūrė profesionalaus diskgolfo asociciaciją („Professional disc golf association“) (trump. PDGA). PDGA ir jos narių pagrindinės veiklos kryptys yra diskgolfo populiarinimas, žaidimo meistriškumo kėlimas. Pagridninė organizacijos veikla yra turnyrų bei čempionatų rengimas ir skatinimas, taisyklių rengimas, trąsų (diskgolfo parkų) rengimas ir populiarinimas, mokomosios medžiagos rengimas.

Žaidimo eiga ir pagrindinės taisyklės[taisyti | redaguoti kodą]

Nešiojamas diskgolfo krepšys
Diskgolfo diskai

Žaidimui prasidėjus žaidėjas kiekvieną sekantį metimą atlieka nuo tos vietos kur nusileido prieš tai mestas diskas. Medžiai, krūmai, vandens telkiniai ir reljefas sudaro natūralias kliūtis, kurios priklausomai nuo metimo vietos kiekvieną kartą gali būti kitokios. Galiausiai paskutiniu metimu (angl. „putt“) diskas pasiekia tikslą taip užbaigiamas žaisti vienas „krepšys“.

Žaidžiant diskgolfą taip pat kunkuliuoja džiaugsmo bei nusivylimo emocijos, kaip ir bet kokiame kitame įprastame sporte (pvz.: pataikius lemiamą metimą krepšinyje ar praleidus įvartį futbole). Tačiau yra ir keletą skirtumų. Norint žaisti diskgolfą nereikalauja lygios, su nupjauta žole, aikštelės, nereikia net varžovo, kad būtų galima tobulinti įgūdžius, nesvarbios net oro sąlygos.

Diskgolfas tinka bet kokio amžiaus, fizinių gebėjimų vyrui ar moteriai, nepriklausomai nuo materialinės padėties, nes šiame sporte užtenka turėti vieną diską.

  1. Žaidėjai pagal sąrašą meta diską nuo starto linijos taikydami į krepšį.
  2. Antrą ir sekančius metimus kol diskas bus įmestas į krepšį, atlieka žaidėjas, kurio diskas nukritęs vizualiai toliausiai nuo krepšio.
  3. Kai visi žaidėjai įmeta į pirmą krepšį yra suskaičiuojamas kiekvieno žaidėjo metimų skaičius ir užrašomas į lentelę.
  4. Į kitą krepšį pirmasis pradeda mesti, geriausią rezultatą prie ankstesnio krepšio pasiekęs žaidėjas.
  5. Diską įmetus į vandenį (prūdas, grioviai) yra pridedamas 1 baudos taškas prie turimo rezultato.
  6. Laimi žaidėjas, kurio bendra metimų suma į 18 krepšių yra mažiausia.

Diskgolfas Lietuvoje[taisyti | redaguoti kodą]

Lietuvoje diskgolfas primą kartą pradėtas žaisti jau 2002 metais. Pirmasis stacionarus diskgolfo parkas (trąsa) „Nedožinka“[2] įrengtas 2003 metais Zarasuose, diskgolfo entuziastui, Andriui Navickui, priklausančioje žemėje. „Nedožnikos“ diskoglofo parkas pasižymi 9 skiritngo sudetingumo krepšiais. 2010 metais, trijų Baltijos šalių diskgofo entuziastams iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos sukūrus „Baltic Sea tour“ diskgofo lygą sudarytą iš 6 etapų, „Nedožinkos“ parkas tapo vienu iš lygos parkų. „Baltic Sea tour“ lygą sudaryta iš dviejų etapų Lietuvoje (Zarasuose ir Vilniuje), dviejų etapų Latvijoje (Rygoje ir Jūrmaloje) ir po vieną etapą Suomijoje bei Estijoje.

Diskgolfo sporto federacija Lietuvoje įkurta ir veiklą pradėjo 2010 metais. Entuziastų dėka įkūrus federacija darbai pasistūmėjo į priekį ir jau 2011 metais Vilniuje buvo įkurdintas „Pučkorių diskgolfo parkas“[3] esantis Pūčkorių parke. Vilniuje kol kas vienintelė vieta, kur žaidžiamas discgolfas su nešiojamais krepšiais. Šis naujas parkas irgi prisijungė į „Baltic Sea Tour“ (Baltijos šalių diskgolfo lygą) ir buvo įvertintas tarptautiniu mąstu. „Pučkorių diskgolfo parke“ paskutinis įvykęs turnyras buvo „Vilnius Open’2011“. Taip pat parke, jau nuo 2011 metų, kas mėnesį, vyksta „Vilniaus RŽ HDC lyga“.

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

  1. "PDGA narių paieška." PDGA. Nuoroda tikrinta 2012-02-06.
  2. ""Nedožinka" diskgofo parkas." PDGA. Nuoroda tikrinta 2012-02-06.
  3. ""Pūčkorių diskgofo parkas"." Lietuvos diskgolfo federacija. Nuoroda tikrinta 2012-02-06.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]