Blauzda

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Žmogaus blauzdos raumenys

Blauzda – stuburinių ar nariuotakojų kojos dalis. Stuburinių blauzda – užpakalinės galūnės dalis tarp kelio ir čiurnos. Blauzdos skeletą sudaro blauzdikaulis ir šeivikaulis. Priekinės kojos analogiška dalis yra dilbis.

Nariuotakojų blauzda – antrasis iš viršaus kojos narelis.

Žmogaus blauzda[taisyti | redaguoti kodą]

Vabzdžio koja (Tibia – blauzda)

Blauzdos griaučius sudaro 2 kaulai: blauzdikaulis ir šeivikaulis. Pagrindinę atramą sudaro tvirtas trisienis kaulas – blauzdikaulis. Šeivikaulis (išorini briaunotas kaulas) vienu galu yra prisitvirtinęs prie blauzdikaulio, o apačioje kartu su blauzdikauliu ir pėdos šokikauliu sudaro blauzdinė pėdos sąnarį (kitaip – čiurną). Jis padeda pėdą lenkti ir tiesti.

Raumenys[taisyti | redaguoti kodą]

Blauzdos raumenys sudaro 3 grupes: priekinę, išorinę ir užpakalinę. Priekiniai raumenys tiesia pėdą ir pirštus, užpakaliniai raumenys lenkia pėdą ir pirštus. Dvilypis ir plekšninis blauzdos raumenys apačioje baigiasi kaip Achilo sausgysle. Išoriniai raumenys kelia išorinį pėdos kraštą.

Kraujagyslės ir nervai[taisyti | redaguoti kodą]

Blauzdos kraujagyslės eina 2 pluoštais. priekinė blauzdos arterija ir 2 bendravardės venos leidžiasi tarp priekinių raumenų ir, pasiekusios padą, skylą į vidines ir šonines pado kraujagysles.

Visi blauzdos nervai yra sėdimojo nervo šakos.

Ligos[taisyti | redaguoti kodą]

  • Venų išsiplėtimas (venų varikozė)
  • Arterijų spazmai


Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas blauzda