Andrea del Castagno

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Andrea del Kastanjo freskos Šv. Apolonijos vienuolyne. Viršuje, iš kairės „Prisikėlimas“, „Nukryžiavimas“ ir „Nuėmimas“, apačioje - „Paskutinė vakarienė“. (apie 1447, Florencija)

Andrea del Kastanjas (it. Andrea del Castagno, tikr. Andrea di Bartolodi Bargilla, apie 1421-23 – 1457 m. rugpjūčio 19 d.) – italų Ankstyvojo Renesanso dailininkas iš Florencijos.

Nedaugelis išlikusių jo darbų, daugiausia freskos, pasižymi figūrų gyvybingumu ir vaiskiomis spalvomis.

Biografija[taisyti | redaguoti kodą]

Andrea del Kastanjas gimė, numanoma, apie 1421 - 1423 m. Kastanjo miestelyje, nuo kurio gaus savo pravardę, netoli Florencijos. Apie 1440 m. su Bernardetto de' Medici globa jis persikraustė į Florenciją mokytis ir dirbti. Andrea darbuose pasijautė Mazačo įtaka. Žinoma, kad Andrea atliko darbų Palazzo del Podestà rūmuose, tačiau šie neišliko. Apie 1441 m. Andrea atliko freskų Santa Maria Nuova bažnyčioje. 1442 m. Kastanjas trumpam dirbo Venecijoje, San Zaccaria (Šv. Zacharijaus) bažnyčioje, po ko grįžo į Florenciją. Maždaug tuo metu Andrea susipažino su Domeniku Venecianu, kurio įtaka irgi jaučiama Andrea freskų spalvose.

Apie 1447 m. datuojamas freskų ciklas Sant’ Apollonia (Šv. Apolonijos) vienuolyne Florencijoje (šiuo metu Kastanjo memorialinis muziejus). Freskose vaizduojami Kristaus kančių epizodai. „Nuėmimas nuo kryžiaus“, „Nukryžiavimas“ ir „Prisikėlimas“ menkai išlikę, tačiau „Paskutinės vakarienės“ epizodas išsilaikęs gerai. Po to Andrea sukūrė vitražą Santa Maria del Fiore katedroje, bei keliolika piešinių. Apie 1449 m. San Miniato bažnyčioje atliko tapybą Mergelės Marijos paėmimo į dangų tema (šiuo metu Berlyno paveikslų galerijoje).

1448-50 m. laikotarpiu Andrea atliko šiuo metu garsų žymių žmonių portretų freskų ciklą Kardučio viloje (Villa Carducci-Pandolfini) Florencijos apylinkėse (šiuo metu tapyba perkelta ant panelių ir yra Uficių galerijoje). Apie 1451-53 m. Andrea dirbo Sant'Egidio (Šv Egidijaus) bažnyčioje užbaiginėdamas Domeniko Veneciano freskas. Apie 1455 m. Andrea atliko freskas Santissima Annuziata bažnyčioje. Paskutinis žinomas jo darbas yra portretas kondotjerui Niccolò da Tolentino Santa Maria del Fiore katedroje, kuriame akivaizdi Paolo Učelo įtaka.

Andrea del Kastanjas mirė 1457 m. rugpjūčio 15 d. nuo maro. Palaidotas Florencijos Santa Maria Nuova bažnyčioje. Giorgio Vasari savo biografijose tikina, kad Andrea nužudė Domeniką Venecianą iš pavydo ir norėdamas pasisavinti šiojo aliejinės tapybos technikos paslaptį, tačiau dabar žinoma, kad Venecianas mirė vėliau nei Kastanjas. Dėl blogos reputacijos Kastanjo kūryba nebuvo domimasi. Daugelis jo darbų atrasti tik XIX amžiuje.

Darbų galerija[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg Vikiteka: Andrea del Castagno – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka