Alfredas Didysis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Alfredas Didysis
senąja angl. Ælfred
Vesekso karalius
King Alfred (The Great).jpg
Vesekso dinastija
Gimė: 849 m.
Mirė: 899 m. spalio 26 d. (~50 metų)
Tėvas: Etelvulfas
Motina: Osburga
Vaikai:

Edvardas I Vyresnysis

Coa King Edmund Ironside.svg
Vesekso karalius
Valdė: 871 m. – 899 m. (~28 metai)
Pirmtakas: Etelredas I
Įpėdinis: Edvardas I Vyresnysis
Commons-logo.svg Vikiteka: Alfredas DidysisVikiteka

Alfredas Didysis (s. angl. Ælfred, apie 849 m. – 899 m. spalio 26 d.) buvo Vesekso (Wessex), pietinės anglosaksų karalystės, karalius 871899 m.

Alfredas minimas kaip didis kovotojas prieš danų vikingus ir vienintelis iš anglų karalių buvo pramintas Didžiuoju. Jis buvo pirmasis iš Vesekso karalių, pasivadinęs anglosaksų karaliumi. Jo gyvenimo detales yra aprašęs vienuolis iš Šv. Davido (St. David’s) vienuolyno aseras (angl. asser). Alfredas buvo apsišvietęs žmogus, skatinęs švietimą, pagerinęs karalystės teisinę sistemą ir karinę struktūrą.

Vaikystė[taisyti | redaguoti kodą]

Alfredas gimė Vanatingo (dabar Vantendžas, Oksfordšyras) karaliaus dvare. Jis buvo jauniausias Esekso karaliaus Etelvulfo ir jo pirmos žmonos Osburgos sūnus, Etelbaldo, Etelberto ir Etelredo I brolis.

Vaikystėje jis išsiskyrė silpna sveikata, bet nesutramdomu charakteriu. Nuo mažų metų grūdino save karinėmis pratybomis ir medžiokle, stengiantis neatsilikti nuo savo vyresnių brolių ir suaugusių karių. Nuo vaikystės jis kovėsi pirmose eilėse. 20 gyvenimo metais, iki karūnos gavimo momento, jis skaitėsi patyrusiu ir drąsiu kariu prieš karių akis.

Pirmieji valdymo metai[taisyti | redaguoti kodą]

Alfredo Didžiojo Anglija 886 metais

Alfredas tapo Vesekso karaliumi po savo vyriausio brolio Etelberto I mirties. Jis buvo mokyčiausias žmogus tarp visų savo tautiečių: dvariško auklėjimo dėka Alfredas žinojo senovės rašytojų kalbas ir darbus. Dar vaikas būdamas jis tėvui įsakant 853 m. nuvažiavo į Romą. Čia Romos popiežius Leonas IV patepė jį kaip busimą Vesekso karalių.

Tačiau visa tai valdymo pradžioje jam atsiėjo į blogą tarnybą: jei jis anksčiau buvo užkariavęs visuomenės pasitikėjimą savo drąsa, tai, tapęs karaliumi, Alfredas greitai prarado populiarumą. Jis mažai gerbė vitenagemoto žinias ir patirtį, nes geidė neribotos valdžios, apie kurią skaitė iš romėnų rašytojų; jis prigalvodavo naujovių, kurių nemėgo senoliai. Karaliaus arogancija, pasak amžininkų liudijimų, buvo tokia didelė, kad jis „nesiteikė priėmimo prašytojų ir jų skundų išsakymo, skaitė juos už nieką“. Tuom saksai skaitė pasikėsinimu į jų senovės teises ir laisves.

„Didžiojo kario“ žygiai. 865–879 metais

Pralaimėjimas danams[taisyti | redaguoti kodą]

Laipsniškas susvetimėjimas tarp karaliaus ir jo tautos privedė prie kelių pralaimėjimų, patirtų anglosaksų nuo danų, kuriems Alfredas turėjo sumokėt duoklę. Sudarytos paliaubos laikinai išlaisvino Kentą ir Veseksą nuo danų įsiveržimo, bet likusi Anglija liko be pagalbos ir buvo užkariauta vikingų.

Danai užgrobė ir išgrobė Londoną 871 metais. 874 metais vikingai užpuolė Mersiją ir greitai sutriuškino jos kariuomenę. Mersijos karalius Bugredas bėgo į Frankų karalystę, o į sostą sėdo danų statytinis Keolvulfas II. Po to dalis danų pajudėjo į šiaurę prie Taino upės, bet kadangi plėšti nebuvo jau beveik nieko, Gutrumas, išrinktas danų Rytų Anglijos karaliumi, grįžo su didele dalimi karių, kad duotų poilsio kariam ir surinktų pastiprinimą. Tuo pačiu metu vikingai pradėjo kurtis užgrobtose žemėse, statytis gyvenvietes ir dirbti žemę. Pagal anglosaksonišką kroniką: „…jie užsiėmė arimu ir savo gyvenimo aprūpinimu“. 876 metais Jorko karalius Chalvadanas išdalino savo kariam žemes Nortumbrijoje.

Laivyno statyba[taisyti | redaguoti kodą]

 Crystal Clear action spellcheck.png  Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą ir apie tai, jei norite, praneškite Tvarkos projekte.

Karalius Alfredas panaudojo penkerių metų paliaubas savo laivyno sukūrimui. Nors anglosaksai atvyko į Britaniją laivais, X amžiuje nė viena anglosaksoniška karalystė neturėjo kokio nors reikšmingo laivyno. Danai aktyviai naudojo laivyną netikėtiem išpuoliam nuo jūros ir vengė mūšių atvirose vietovėse. Alfredas paslapčia pradėjo upėse statyti didelį kiekį laivų. 875 metais jis jau turėjo didelį laivyną, kuris sugebėjo atnešti danams kelis pralaimėjimus, nors ir nežymius, bet svarbius pakeliant moralinę karių dvasią.

Anglosaksoniška kronika praneša, kad sumūšus Danų karaliaus Ubos laivyną, Alfredas užgrobė stebuklingą vėliavą, padarytą kažkada karaliaus Rangaro dukterų su varno dievo Odino atvaizdu, sušaukiantis karius į pergalingą žygį. Alfredas tęsė savo laivo statybą ir pasiekė tame tokios sėkmės, kad jo karalystės krantai nustojo buti atakuojami vikingų ir netgi jo sūnaus, Edvardo I Vyresniojo valdymao metu, Vesekso laivynas dominavo Lamanše.

Paminklas Alfredui Didžiajam Vinčestery

Šeima[taisyti | redaguoti kodą]

 Crystal Clear action spellcheck.png  Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti.
Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan.
Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą ir apie tai, jei norite, praneškite Tvarkos projekte.

868 Alfredas vedė Elsvitę.

Vaikai nuo tų vedybų:

Literatūra[taisyti | redaguoti kodą]

  • Ли Б. А. Альфред Великий, глашатай правды, создатель Англии. 848–899 гг. – Издательство «Евразия», 2006. – 384 С. – ISBN 5-8071-0160-X.
  • Сойер Питер. Эпоха викингов. – Издательство «Евразия», 2002. – 352 С. – ISBN 5-8071-0104-9.
  • Каппер Дж. П. Викинги Британии. – Издательство «Евразия», 2003. – 272 С. – ISBN 5-8071-0139-1.
  • Глебов А. Г. Англия в раннее средневековье. – : Издательство «Евразия», 2007. – 288 С. – ISBN 978-5-8071-0166-2.
  • Савело К. Ф. Раннефеодальная Англия. – Ленинград: Издательство Ленинградского университета, 1977. – 144 С.
  • Стриннгольм А. Походы викингов. – ООО «Издательство АСТ», 2002. – 736 С. – ISBN 5-17-011581-4.
  • Матюшина И. Г. Боэций и король Альфред: поэзия и проза // Стих и проза в европейских литературах Средних веков и Возрождения / Отв. ред. Л. В. Евдокимова. – Издательство Наукa, 2006. – С. 11—57. – ISBN 5-02-033882-6 (в пер.).

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Alfredas Didysis
Vesekso dinastija
Gimė: 849 m. Mirė: 899 m. spalio 26 d.
Karališkieji titulai
Anksčiau valdė
Etelredas I
Coa King Edmund Ironside.svg
Vesekso karalius
865871
Vėliau valdė
Edvardas I Vyresnysis
Anksčiau valdė
naujas titulas
Royal Arms of England (1198-1340).svg
Anglijos karalius
871899