4G

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

4G arba Fourth generation (liet. Ketvirtoji karta) – už 3G (UMTS) pažangesnė mobiliojo ryšio technologija, sukurta 2009 m. Jai priskiriamos dvi technologijų pošeimės: LTE (angl. Long Term Evolution) ir „WiMAX“. LTE pritaikyta mobiliųjų telefonų, o „WiMAX“ – bevieliams duomenų perdavimo tinklams. 4G ryšį palaikantys įrenginiai – išmanieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai, mobiliojo interneto modemai. 4G reikšmingas vaizdo žiūrėjimui, kadangi vaizdo turiniui ypač svarbi didelė interneto greitaveika bei mažas vėlinimo parametras. 4G technologija greta įprastinių mobiliojo ryšio paslaugų leidžia naudotis didelės mobiliojo interneto spartos reikalaujančiomis paslaugomis (tiesioginės transliacijos, vaizdo konferencijos ir vaizdo skambučiai, aukštos kokybės vaizdo medžiagos peržiūra), nešiojamu kompiuteriu naršyti internete didele sparta. Pažymėtina, kad nors 4G ryšys yra vis labiau plėtojamas, tačiau šiuo metu dar ir 3G galimybės (paslaugų skvarba, greitis, turinio įvairovė) nėra pilnai išnaudojamos.

2020 metais 4G pakeis 5G ryšio technologija.

Greitis[taisyti | redaguoti kodą]

LTE greičiu prilygsta vielinėmis ryšio technologijomis – kai kuriems šviesolaidinio interneto planams. Teoriškai LTE interneto greitis siekia apie 100 megabitų per sekundę. Tikrovėje jis yra 2-3 kartus mažesnis ir priklauso nuo paros meto bei tinklo apkrovimo. „LTE-Advanced“ teorinis greitis siekia 1 gigabitą per sekundę (tokia sparta pasižymi tik patys brangiausi optiniais kabeliais tiekiami planai). [1]

Lietuva[taisyti | redaguoti kodą]

LTE ryšio paslaugas tiekia tik du operatoriai – „Omnitel“ ir „Tele2“. 2011 m. balandžio mėnesį 4G ryšį Lietuvoje teikti pradėjo „Omnitel“, o nuo 2013 m. kovo mėn. – ir „Tele2". „Omnitel“ ketvirtosios kartos ryšiu gali naudotis 40 % Lietuvos gyventojų: 4G ryšiu jau yra visiškai padengti Vilnius ir Kaunas; taip pat ryšys veikia Vilniaus priemiesčiuose, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Palangoje, Nidoje, Švenčionyse, Švenčionėliuose, Molėtuose, Jonavoje, Širvintose, Elektrėnuose, Kaišiadoryse, Šilalėje, Jurbarke, Tauragėje, Šakiuose, Kybartuose ir Pilviškiuose.[2] „Tele2“ – Alytuje, Marijampolėje, Jonavoje, Mažeikiuose ir Utenoje.

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

  1. 4G ryšys: mitai ir tikrovė (Kęstutis Ikamas, www. DELFI.lt, 2013 m. gegužės 13 d.)
  2. „Omnitel“ toliau plečia 4G tinklą